Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Najpiękniejsze wodospady świata

Data: 2015-12-22, Państwo: Zimbabwe, Kanada, Brazylia, Wenezuela, Islandia

Iguacu

Źródło zdjęcia: sxc.hu (kellzs)

Wodospady tworzą jedne z najbardziej spektakularnych zjawisk spośród natualnych atrakcji jakie możemy oglądać podczas naszych podróży. Będąc na przykład w Brazylii, Kanadzie czy Wenezueli, w większości przypadków staramy się dotrzeć i zobaczyć te najpiękniejsze na Ziemi wodospady. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej znanych i najchętniej oglądanych wodospadów. 

Wodospad Wiktorii

Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe, na rzece Zambezi. Ma szerokość ok 1800 metrów (cała szerokość rzeki Zembezi) i wysokość 108 metrów. Pierwotnie lokalna ludność nazywała go "Mosi-oa-Tunya", czyli "Dym, który grzmi". Dzisiejszą nazwę na cześć angielskiej królowej nadał szkocki podróżnik David Livingstone. Unosząca się ponad wodospadem chmura pyłu wodnego powoduje, że w promieniach słońca tworzą się tu liczne tęcze. Najlepszym punktem do oglądania wodospadu jest wybudowany w 1969 roku most "Knife Edge". 

Wodospad Niagara

Najpopularniejszy i najbardziej znany na świecie wodospad, to Niagara, składająca się z trzech kaskad (American i Bridal Veil oraz Horseshoe). Wodospad ten leży na granicy USA i Kanady. Najpiękniejsze widoki na wspomniane kaskady rozciągają się z Prospect Point Observation Tower oraz z Terrapin Point na Goat Island. Warto wybrać się na wycieczkę łodziami Maid of the Mist, podpływającymi prawie pod same kaskady. Zimą dodatkową atrakcją są gigantyczne sople, a dzięki zainstalowaniu odpowiedniego podświetlenia oglądający mogą podziwiać niezwykłą grę świateł. Z Goat Island można też windą zjechać do jaskini Cave of the Winds, położonej u podnóża wodospadu (blisko kurtyny wodnej).

Wodospad Iguaçu (na zdjęciu)

Iguaçu leży na granicy Brazylii i Argentyny, i jest niejako wizytówką całej Ameryki Południowej. To jeden z najbardziej niezwykłych i najbardziej spektakularnych wodospadów świata, gdzie woda spada nawet z 70-ciu metów, tworząc 275 kaskad. Można podziwiać go zarówno ze strony brazylijskiej (co jest łatwiej dostępna) lub argentyńskiej. Z progu skalnego rozciągającego się na ponad 3 km, w ciągu godziny, w porze deszczonej, spada tu ok 140 milionów ton wody (czyli siedem razy więcej niż w przypadku wodospadu Niagara).

Salto Angel

Salto Angel w Wenezueli swoją popularność zawdzięcza temu, że jest to najwyższy wodospad świata. Ma wysokość 979 metrów i znajduje się w Parku Narodowym Canaima (uznawanym za jedno z najstarszych miejsc na ziemi). Dostać się do niego można na dwa sposoby: samolotem albo łodzią płynącą przez dżunglę. Widoki jakie podziwiać można z punktu obserwacyjnego Mirador Laime zachwycą każdego.

Wodospad Gullfoss

Jeden z najbardziej malowniczych wodospadów świata znajduje się w Europie, a dokładniej na Islandii. Mowa o wodospadzie Gullfoss (po polsku Złoty), który znajduje sie w południowo-zachodniej części wyspy, na rzece Hvitá, która spada w tym miejscu w 32-metrową przepaść. W 1979 roku porzucono plany wybudowania na rzece zapory oraz elektrowni, dzięki czemu dzisiaj, dzięki ścieżkom i platformom widokowym, możemy w spokoju podziwiać niezwykły urok tego miejsca.

Wodospad Reichenbach

Drugim europejskim wodospadem w naszym zestawieniu jest wodospad Reichenbach, położony w Szwajcarii (w kantonie Berno). Jest to jednen z najwyższych wodospadów Alp, którego najwyższa z pięciu tworzących go kaskad mierzy około 90 metrów. Wodospad swoją sławę zyskał dzięki Sherlockowi Holmesowi, który właśnie tu stoczył swoją ostateczną rozgrywkę z profesorem Moriartym - swoim odwiecznym wrogiem.

Wodospad Kaieteur

W dziewiczych lasach Gujany skrywa się jeden z najdzikszych i najtrudniej dostępnych wodospadów Ameryki Południowej - wodospad Kaieteur. Położony jest na rzece Potaro, która z wysokości 227 metrów spada tu w głąb wąwozu skalnego. Dotrzeć do niego można na dwa sposoby: albo małym samolotem w ramach zorganizowanej wycieczki z Georgetown, albo poruszając się busami, łodziami oraz wędrując przez dżunglę. Będąc na miejscu, warto pozostać tu kilka dni. Panorama leżącego w dole wąwozu Kaieteur i wijącej się rzeki Potaro to widoki, które na długo pozostają w pamięci.

Wodospad Détian

Wodospad Detian połozony na rzece Guichun, na granicy chińsko-wietnamskiej, uznawany jest za najpotężniejszy międzynarodowy wodospad Azji. Ma on wysokość 80 i szerokość 100 metrów. Ilość przepływającej przez niego wody zależy od pory roku. Najpiekniejsze widoki obserwować można w porze deszczowej, od strony chińskiej, której podziwiać można również zielone góry Wietnamu.

Wodospad Sutherland

Wodospady Sutherland, najwyższe na Nowej Zelandii, znajdują się w okolicy pieszego szlaku Milford Track, uznawanego (przynajmniej przez nowozelandczyków) za najwspanialszy szlak świata. Trzy kaskady, tworzące wodospad, mają łącznie wysokość 580 metrów, co plasuje je wśród najwyższych wodospadów świata. Całość ciężko jest uwiecznić na jednej fotografii.

Wodospad Jim Jim

Wodospad Jim Jim znajdujący się w Australii, w Parku Narodowym Kakadu, na rzece Jim Jim Creek, ma wysokość 215 metrów i wygląda szczególnie imponująco po opadach deszczu. W porze deszczowej dostać się do niego można tylko samolotem. Pod koniec pory suchej natomiast, bywa że wodospad całkowicie wysycha. Na górnej półce wodospadu znajduje się naturalny basen wodny, skąd widoki są naprawdę nieziemskie.