Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Urlop po sezonie

Data: 2015-01-14, Państwo: Egipt, Grecja, Hiszpania, Portugalia

Camara de Lobos, Madera

Źródło zdjęcia: fostertravel.pl

Sezon wakacyjny (okres od połowy czerwca do połowy września), to czas w którym najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe przeżywają prawdziwy najazd turystów, a ceny na przykład miejsc hotelowych są w nich wyższe średnio o 20-35 procent w stosunku do pozostałych miesięcy. Osoby preferujące wypoczynek w okresie charakteryzującym się mniejszym natężeniem ruchu turystycznego oraz w niższej cenie mogą wybrać się więc na swoje wakacje po sezonie. 

Należy jednak wziąć po uwagę fakt, że wakacje po sezonie mogą wyglądać inaczej w kurortach całorocznych, a inaczej w typowo sezonowych miejscowościach turystycznych.

Kierunki sezonowe

Wybierając się na wczasy po sezonie wakacyjnym do miejscowości typowo sezonowej (na przykład w Grecji albo w Turcji) trzeba pamiętać o tym, że okres posezonowy trwa w nich ok. czterech tygodni, zwykle od połowy września do połowy października (czasem przedłuża się on do końca października). Dodatkowo, obsługa turystów w tym okresie, w dużych kurortach może różnić się od obsługi w mniejszych miejscowościach.

Eksperci z serwisu fostertravel.pl jako przykład podają tu Kretę, której duże kurorty, takie jak Hersonissos, tętnią życiem co najmniej do połowy października, a miejscowości mniejsze, jak na przykład Agia Pelagia, po sezonie przekształcają się w oazy ciszy i spokoju. W związku z tym, turyści którzy po sezonie liczą jeszcze na sporą dawkę rozrywki, powinni wybrać wypoczynek w kurorcie cieszącym się dużą popularnością, natomiast ci, którzy cenią sobie spokój (szczególnie na terenie hotelu bądź przy plaży), mogą postawić udać się raczej do mniejszej miejscowości.

Mimo że w niektórych hotelach w okresie posezonowym przeprowadzane są różnego rodzaju prace remontowe (np. w basenach czy mini aquaparkach), w większości przypadków zapewniają one posezonowym turystom większość atrakcji dostępnych w trakcie sezonu. Ponadto, z uwagi na mniejszą liczbę turystów, w części hoteli posiłki mogą być nieco mniej urozmaicone niż w szczycie sezonu. Osoby wybierające się na wakacje z małymi dziećmi, powinni wziąć pod uwagę również fakt, że animatorzy którzy obsługują kluby dziecięce oraz kółka zainteresowań, kończą pracę na początku września, dlatego w okresie posezonowym zazwyczaj nie będzie już możliwości oddania dzieci pod ich opiekę.

Kierunki całoroczne

Nieco inaczej wygląda sytuacja w miejscowościach, w których przez cały rok panują dobre warunki klimatyczne. Okres posezonowy trwa w nich właściwie od końca września do początku czerwca (z wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia i Nowego Roku, w którym notuje się wzmożenie ruchu turystycznego i w konsekwencji wzrost cen). Najpopularniejszymi w naszym kraju kierunkami całorocznymi są między innymi: Egipt (np. Sharm el Sheikh, Hurghada), Madera (np. Funchal, Ponta Delgada) oraz Wyspy Kanaryjskie (np. Maspalomas na Gran Canarii, Costa Calma na Fuerteventurze).

Turyści, którzy wybierają się na wczasy do kurortów całorocznych, nie muszą się zastanawiać nad wielkością i popularnością określonych miejscowości. W przeciwieństwie do kurortów sezonowych, funkcjonują one na takich samych zasadach przez cały rok. W zdecydowanej większości, w kurortach tych, cała infrastruktura turystyczna (np. restauracje, sklepy, muzea) dostępna jest dla turystów tak jak w sezonie wakacyjnym.

Jako podsumowanie powiedzieć można, że wczasy po sezonie to dobry wybór dla osób podróżujących indywidualnie, które dodatkowo preferują wypoczynek w niższych temperaturach niż w okresie letnim, w niższej cenie oraz we względnym spokoju.

Źródło: fostertravel.pl