Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Ubezpieczenie turystyczne - niewielki koszt świętego spokoju

Data: 2014-11-26, Państwo: Tunezja, Egipt, Turcja

Sfiks i piramidy w Gizie

Egipt last minute, wczasy w Tunezji czy wycieczka to Turcji - podróżowanie jest wpisane w naturę człowieka i stało się nieodzownym elementem jego życia. Bardzo często rezerwując gotowe pakiety wycieczkowe w biurach podróży stajemy przed dylematem, czy dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem w stosunku do planowanej daty wylotu, czy też zaczekać z zakupem wycieczki do ostatniej chwili. Podłożem motywacji do dokonywania rezerwacji last minute w wielu przypadkach nie są niskie ceny, a minimalizowanie ryzyka wystąpienia nieoczekiwanych okoliczności uniemożliwiających udział w imprezie. Obawa, że dokonując rezerwacji kilka miesięcy przed wylotem narażamy się na utratę części wniesionych środków, potrącanych przez biura podróży na przygotowanie dla nas imprezy turystycznej, skutecznie odstrasza od tzw. rezerwacji first minute.

Obawa ta jest jednak w zupełności bezpodstawna. Wiele osób nie ma zupełnie świadomości, iż swoją ewentualną absencję i koszty z nią związane można skutecznie zabezpieczyć w postaci zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Przedmiotem takiego ubezpieczenia są koszty poniesione w związku z rezygnacją z udziału w imprezie turystycznej przed datą wyjazdu, przewidziane w umowie uczestnictwa. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego.

Sposób działania polisy jest nadzwyczaj prosty. Ubezpieczyciel zwraca wniesione przez nas środki z tytułu rezerwacji, np: wycieczki do Egiptu wskutek zaistnienia najczęściej jednej z kilku ściśle określonych okoliczności, takich jak: śmierć, nagłe zachorowanie, podjęcie lub utrata pracy, egzamin poprawkowy, szkoda i utrata mienia, zagrożenie ciąży, kradzież dokumentów. Jak widać zakres ubezpieczenia jest bardzo szeroki i obejmuje różne zdarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokonując rezerwacji wycieczki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Oczywiście każde tego typu zdarzenie musi zostać potwierdzone stosownym dokumentem, w zależności od okoliczności: zaświadczeniem lekarskim, protokołem policyjnym, zaświadczeniem od pracodawcy czy z uczelni. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi z reguły 3% wartości wycieczki, stanowi więc niewielki ułamek całej kwoty a pozwala spokojnie oczekiwać na wymarzone wakacje w Egipcie bez obawy o swoje środki.

W jaki sposób działa zatem owe ubezpieczenie? Warto przeanalizować to na prostym przykładzie. Jeśli zakupiliśmy wycieczkę do Egiptu za 10 000 PLN to przy rezygnacji na 7 dni przed wylotem biuro podróży zatrzymuje 70% ceny wycieczki (np. 70% z 10 000 PLN = 7000 PLN). 3000 PLN stanowi zwrot z niepotrąconych środków, a co z pozostałą kwotą? Mając zakupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji, z polisy ubezpieczeniowej otrzymamy potrąconą przez biuro podróży kwotę 7000 PLN. Tym sposobem całość pieniędzy wraca do nas, a my niezrażeni utratą środków możemy na nowo zaplanować swoje wakacje. Egipt, Turcja, Tunezja nie muszą być już zatem rezerwowane w opcji last minute. Warto pomyśleć o odpoczynku nieco wcześniej, korzystając z dużych rabatów, szerokiego wachlarzu ofert, a jednocześnie zabezpieczając się dodatkowym ubezpieczeniem, które pozwoli na spokojne oczekiwanie na wyjazd.

 

Autor: Tomasz Nowik Travelzone.pl