Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Uroki archipelagu hiszpańskich Wysp Kanaryjskich

Data: 2014-10-09, Państwo: Hiszpania

Wyspy Kanaryjskie

Tym co odróżnia Wyspy Kanaryjskie od pozostałych archipelagów wysp w Europie jest to, że pomimo wspólnego pochodzenia geologicznego, charakteryzują się one ogromnym zróżnicowaniem krajobrazowym. Przybywający tu turyści mogą wybierać spośród przepięknych piaszczystych plaż w kolorze złota, jak również podziwiać „księżycową” panoramę powulkanicznych wybrzeży pokrytych czarnym piaskiem. Zwiedzaniu wysp sprzyja panujący tu łagodny klimat i słoneczna pogoda, która trwa przez blisko 300 dni w roku!

Naszą podróż po Wyspach Kanaryjskich zaczniemy od Gran Canarii, nazywanej potocznie „kontynentem w miniaturze”, z racji swojej różnorodności fauny i flory. Na terenie wyspy można naliczyć blisko 1700 gatunków roślin, z czego ok. 500 nie występuje poza jej obszarem (to tzw. gatunki endemiczne). Na szczególną uwagę zasługują przepiękne palmy i sosny wysokogórskie, a także piaszczyste wydmy. Z ciekawych miejsc warto również zobaczyć Reque Nublo, wolnostojącą skałę o wysokości 60 metrów, położoną w centrum wyspy. Interesujące są też zabytki z czasów przed kolonialnych: malowana Jaskinia Gáldar oraz Klasztor Valerón w Santa María de Guía.

Jednak zalety przyrodnicze to nie wszystko co ma do zaoferowania Gran Canaria. Wyspa daje możliwość skorzystania z typowo miejskich rozrywek turystycznych. Znajduje się tu wiele centrów handlowych, muzeów, teatrów, audytoriów, organizowane są także koncerty plenerowe. Głównymi centrami turystycznymi są Maspalomas, Puerto Rico, Puerto de Mogán, Meloneras i oczywiście Las Palmas - będące największym miastem, a zarazem stolicą wyspy. Przybywając tu nie możemy ominąć najstarszej dzielnicy - Vegueta, ze słynnym placem Plaza de Santa Ana wraz z katedrą tego samego imienia, a także dawnym domem Krzysztofa Kolumba, w którym obecnie mieści się muzeum. Drugą historyczną dzielnicą miasta jest Triana, prezentująca przykłady kanaryjskiej architektury z przełomu XVII/XIX wieku. W jej centrum znajduje się promenada z mnóstwem kawiarenek i sklepów.

Jeśli jednak pragniemy odpocząć od zgiełku zatłoczonych turystycznych kurortów, to powinniśmy się wybrać na Fuerteventurę, wyspę przypominającą swoim krajobrazem afrykański charakter. Klimat jest tu bardzo suchy (dobry dla alergików i astmatyków), a w okresie wiosennym występują tu burze piaskowe niosące piasek znad Sahary, przez tubylców nazywany kalima. Wyspa, w odróżnieniu od Gran Canarii nie posiada jeszcze tak rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a jej obszar uznany jest za rezerwat biosfery UNESCO. Znaleźć tu możemy wiele gatunków endemicznych roślin. Fuerteventura posiada też najdłuższą linię brzegową oraz wiele przepięknych plaż. Najsłynniejszą jest Playa de Sotavento de Jandia, gdzie corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.

Równie popularną Wyspą Kanaryjską jest Lanzarote, miejsce znane między innymi z ostatniego filmu hiszpańskiego reżysera Almodovara. Surowy, nienaruszony przemysłem krajobraz wyspy został w całości uznany za rezerwat biosfery UNESCO. W Lanzarote znajdziemy wiele atrakcji związanych z wulkaniczną historią tego terenu. Należą do nich m. in. park narodowy Timanfaya - miejsce ostatnich erupcji z XVIII i XIX wieku, oraz tzw. „Tunel Atlantydy”, najdłuższy na świecie tunel wulkaniczny oferujący wycieczkę pełną niezapomnianych wrażeń.

Duży wkład w rozwój turystyki na Lanzarote włożył niejaki Cesar Manrique. Zasługą tego wszechstronnie uzdolnionego artysty jest dzisiejszy obraz wyspy. To właśnie dzięki niemu nienaruszony krajobraz naturalny idealnie komponuje się z przemyślaną architekturą. Do najsławniejszych dzieł Manrique zalicza się Jameos del Aqua (wspomniany wcześniej tunel de Atlantida) z robiącym niesamowite wrażenie audytorium mogącym pomieścić aż 600 osób! Artysta znany jest również ze swoich charakterystycznych konstrukcji tzw. „Zabawek Wiatrowych”, rozsianych po całej wyspie rzeźb, wprawianych w ruch przez podmuchy wiatru.

Innym ze znaczących projektów Cesara Manrique jest plaża Playa Jardin położona w Puerto de la Cruz. Miejscowość ta znajduje się na sąsiedniej wyspie, którą jest Teneryfa. Zanim się ją odwiedzimy, warto zobaczyć i przeczytać zdjęcia i relacje z wakacji na Teneryfie w Hiszpanii w serwisie Travelmaniacy.pl. Na Teneryfie znajduje się mnóstwo atrakcji przygotowanych z myślą o turystach, a największe ich skoncentrowanie występuje w południowej części Teneryfy, Costa Adeje.

Do największych atrakcji należą parki rozrywki. Siam Park to największy tematyczny park wodny w Hiszpanii, składający się z kilkunastu zjeżdżalni (w tym największej na wysokości 28 metrów), wodospadów, sztucznych rzek i fal o wysokości 3 metrów. Obiekt znajduje się w Playas de la Americas. Obowiązkowym punktem jest także park zoologiczny Loro Park. Jest on ostoją wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, a uwagę turystów przyciąga m. in. pokazami tresury delfinów, papug i lwów morskich. Ponadto można tu zwiedzić także potężne akwarium oraz „Planetę Pingwinów” o powierzchni prawie 4 tysięcy m. kw. Park zlokalizowany jest w Puerto de la Cruz. Poza tym warto odwiedzić Jungle Park położony niedaleko Los Cristianos. Jest to tropikalna dżungla z ponad 300 gatunkami zwierząt, tunelami, jaskiniami i zwodzonym nad krokodylami mostem.

Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote i Teneryfa wraz z El Hierro, La Palma i La Gomera, oraz kilkoma mniejszymi, praktycznie niezamieszkanymi wysepkami tworzą archipelag przez Rzymian nazywany „wyspami szczęśliwymi”. Wracając z Kanarów nie sposób nie zgodzić się z tym starożytnym określeniem.