Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Niebezpieczna meduza w Morzu Śródziemnym

Data: 2009-05-14, Państwo: Hiszpania

Meduzy

Aretuza, jedna z najbardziej niebezpiecznych meduz na świecie, dotarła do Morza Śródziemnego - poinformował hiszpański Instytut Oceanografii w Los Alcazares. Ten gatunek meduzy spotykany jest najczęściej w prądzie zatokowym północnego Atlantyku oraz w subtropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Dzięki sprzyjającym prądom powietrznym, przez Cieśninę Gibraltarską, grupy meduz przedostały się w tym roku do wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii.

Aretuza nazywana jest również bąbelnicą lub żeglarzem portugalskim. Posiada charakterystyczny pęcherz unoszący się na powierzchni wody, dodatkowo pełniący funkcję żagla służącego do przemieszczania się kolonii. Żeglarz ma bardzo silne parzydełka, które mogą osiągać długość nawet 30 m i mogą być groźne dla człowieka. Od 30% do 50% poparzeń wymaga pomocy szpitalnej. Jeśli meduza ta przebywać będzie w okolicach wybrzeża Hiszpanii w lecie, może stanowić zagrożenie dla kąpiących się w morzu.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Aretuza_(zoologia), www.ekologia.pl