Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Trasy rowerowe w Małej Fatrze

Data: 2014-04-08, Państwo: Słowacja

Trasa rowerowa na Słowacji

Źródło zdjęcia: chatauhorcik.pl

W Terchovskej Dolinie położonej w słowackich górach Mała Fatra (mają one status parku narodowego), ok. 58 km od polsko-słowackiej granicy w Zwardoniu, oznaczono aż 600 km tras rowerowych. Trasy są dość urozmaicone, wiodą po sypkich i twardych drogach polnych i leśnych regionu Terchova i Kysuce, najkrótsza z nich ma ok. 15,5 km, a najdłuższa 40 km. 70 procent odcinków to górskie trasy MTB o różnym stopniu trudności, natomiast pozostałe 30 procent przeznaczone jest do jazdy na rowerach trekkingowych. Wiele z nich tworzy pętle, z końcem i początkiem w miejscowości Terchova, co jest bardzo wygodne, gdyż na miejscu nie trzeba przemieszczać się autem. Jeśli chodzi o całe rodziny polecana jest duża pętla wokół zapory Nova Bystrica.

Z racji łącznej długości wynoszącej aż 600 km, nie wszystkie trasy opisane są w internecie. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat można skontaktować się na miejscu lub mailowo przed podróżą z właścicielem domków położonych okolicy Terchovej (zwanych Chata Uhorcik), który oprócz pomocy w doborze tras, może także pełnić rolę przewodnika dla grup rowerowych.

Nocleg

We wspomnianych domkach można również przenocować. Są one specjalnie przygotowane na przyjęcie rowerzystów, mają bowiem pomieszczenia w których przechować można większą ilość rowerów. Ich właściciel, który prywatnie jest zapalonym rowerzystą górskim, był głównym inicjatorem i koordynatorem projektu oznakowania tras rowerowych i jedynie na stronie chatauhorcik.pl znaleźć można opisy tras rowerowych, które zawierają m.in. wykresy przewyższeń oraz ślady GPS.

Chaty położone są blisko centrum miejscowości Terchova, ale jednocześnie w spokojnej okolicy na uboczu, są komfortowe i niestandardowo urządzone i wyposażone. Posiadają duży plac zabaw (przy każdym z domków), szałas z grillem, boiska, ogród, świetlicę oraz centrum wellness, a w nim basen wirowy i saunę. Ceny noclegów, szczególnie przy pobytach tygodniowych, są atrakcyjne jak na polską kieszeń. Cena za pobyt jednej osoby przez 7 nocy, w okresie wakacyjnym, to 97 euro (czyli ok. 403 zł).

Atrakcje turystyczne w okolicach Małej Fatry

Wspomniane trasy rowerowe położone są w jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów na Słowacji, mamy tu więc możliwość zobaczenia kilku innych okolicznych atrakcji. Jest to istotne szczególnie w sytuacji, gdy nie wszyscy członkowie rodziny chcą danego dnia jeździć na rowerze. Wśród atrakcji zlokalizowanych w okolicach Małej Fatry wymienić warto m.in.: skansen i zabytkowa kolejka Vychylovka, przejazd kolejką linową do Snilovskiej przełęczy, Zamek Strecno, park linowy i muzeum w Terchovej czy spływ tratwami flisackimi na rzece Wag.

Obóz rowerowy dla młodzieży

Chata Uhorcik organizuje również obóz rowerowy dla młodzieży w wieku od 10 do 16 lat, który odbędzie się w lipcu i sierpniu 2014 roku. Zajęcia w trakcie obozu prowadzić będzie trener Peter Zanicky. Warto dodać, że do czasów juniorskich trenował on światowej sławy kolarza szosowego i górskiego Petera Sagana, który wygrał dwa etapy oraz klasyfikację generalną Tour de Pologne w 2011 roku.