Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Tajemnicze Stonehenge

Data: 2015-11-20, Państwo: Wielka Brytania

Stonehenge

Źródło zdjęcia: sxc.hu (winjohn)

Stonehenge jest znany i rozpoznawalny praktycznie na całym świecie. Ta megalityczna budowla pochodząca z epoki neolitu oraz brązu, położona w południowej Anglii (niedaleko Salisbury w hrabstwie Wiltshire) to jednocześnie jedna z najbardziej niezwykłych i zagadkowych konstrukcji w Europie. Jej nazwa wywodzi się z języka staroangielskiego, od słów "kamień" (ang. stone) oraz "otaczać" (ang. hinge).

Jak powstało Stonehenge?

Od lat naukowcy zastanawiają się w jaki sposób oraz w jakim celu ta przedziwna konstrukcja została wzniesiona. Zgodnie z dotychczas przeprowadzonymi badaniami, Stonehenge powstawał stopniowo przez ok tysiąc lat. Konstrukcja składała się z wałów ziemnych otaczających duży zespół kamieni, postawionych bez uzycia zaprawy. Prowadziła do nich aleja długości ok. 3 km. Zewnętrzny krąg o średnicy ok. 40 metrów tworzy 30 kamieni zwanych Sarsenami. Wewnątrz znajduje się kolejny krąg kamieni zwanych Bluestones (mają one błękitny odcień), a w samym centrum, do którego prowadzą dwie monumentalne podkowy (większa i mniejsza), znajduje się przewrócony dziś tzw. Altar Stone. Oś większej podkowy wyznacza kierunek, z którego wschodzi słońce w najdłuższym dniu w roku, podczas letniego przesilenia. 

Archeolodzy, którzy badają Stonehenge, przekonani są, że kamień, który użyty został do budowy konstrukcji, pochodził z Carn Menyn (lub Carn Goedog) w Walii, czyli z miejsca oddalonego o ok. 240 kilometrów od Stonehenge. Zagadką pozostaje ciągle sposób w jaki ówcześni budowniczowie wycieli potężne bloki skalne (ważące nawet po 4 tony) ze wzgórza i przetransportowali je w miejsce docelowe. Być może wykorzystywali przy tym lodowce w czasie ostatniego zlodowacenia.

Jakie funkcje pełniła budowla?

Osobną kwestią jest funkcja, jaką pełniło wówczas Stonehenge. Prawdopodobnie konstrukcja związana była z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować kobietę , a słońce – mężczyznę. Do dnia dzisiejszego jest to mniejsce w którym, w dniach 20 i 21 czerwca zjeżdżają się tłumy by przez monolityczne bloki oglądać wschód słońca i świętować letnie przesilenie. 

Według jednej z teorii, bloki skalne, które tworzą koncentryczne kręgi, skierowane są na słońce i konstelacje gwiezdne. Ułożenia takie miało służyć badaniu ruchów gwiazd, na podstawie cieni rzucanych przez kamienie. Inna hipoteza mówi, że Stonehenge to rodzaj kamiennego komputera, który pozwalał ówczesnym ludziom wykonywać skomplikowane obliczenia dotyczące ruchów Księżyca oraz wschodów i zachodów Słońca.

Stonehenge na świecie

Obecnie istnieje kilka replik Stonehenge. Jedną z nich jest pełnych rozmiarów replika w Maryhill w Waszyngtonie, wybudowana jako pomnik wojenny. W Nowej Zelandii, w regionie Wairarapa, znajduje się Stonehenge Aotearoa, wybudowana z drewna i malowanego betonu. Swoistą osobliwością jest Carhenge w Alliance, w Nebrasce, wybudowane z samochodów przez artystę Jima Reynolds'a oraz Tankhenge skonstruowane z trzech sowieckich czołgów, które istniało przy granicy Berlina Wschodniego i Zachodniego po upadku Muru Berlińskiego.