Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

Data: 2014-03-15, Państwo: Kenia, Maroko, Rwanda, Tanzania, Zambia

Z widokiem na Kilimanjaro

Źródło zdjęcia: www.stronagerbera.pl

"W drodze na najwyższe szczyty Afryki" to połączenie pasji do podróżowania oraz fascynacji górami i Czarnym Lądem. To projekt, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów wszystkich afrykańskich krajów oraz poznanie kultury ludzi zamieszkujących różne zakątki Afryki.

Osiem szczytów zdobytych

Swoją górską eksplorację Arfyki, Robert Gondek rozpoczął w 2008 roku od Kilimanjaro (5895 m n.p.m) w Tanzanii, najwyższego szczytu kontynentu. W następnej kolejności, w 2012 roku Robert wszedł na: Mount Kenya (4985 m n.p.m.) w Kenii oraz na Rwenzori (Szczyt Małgorzaty - 5109 m n.p.m) w Ugandzie. W 2013 roku do listy zdobytych szczytów dołączyły: Karisimbi (4507 m n.p.m.) w Rwandzie, Mount Heha (2670 m n.p.m.) w Burundi, Mount Meru (4566 m n.p.m) ponownie w Tanzanii, nienazwany wierzchołek w górach Mafinga Hills (2329 m n.p.m) w Zambii oraz Sapitwa Peak (3001 m n.p.m.) w Malawi.

Ciekawostką jest to, że do końca nie jest jasne, który z wierzchołków gór Mafinga Hills jest najwyższym szczytem Zambii. Najprawdopodobniej jest nim nienazwany wierzchołek znajdujący tuż przy granicy z Malawi, na który wszedł Robert Gondek. Ze względu na niedawną weryfikację przebiegu granicy pomiędzy Malawi i Zambią aktualnie czeka on na potwierdzenie dokładnego przebiegu tej granicy, aby potwierdzić że zdobyty szczyt jest położony na terytorium Zambii.

Robert Gondek na codzień pracuje w Wydziale Analiz i Rozwoju Produktów w jednej z firm ubezpieczeniowych i zajmuje się szeroko pojętą analityką. Gdy tylko tylko uda mu się wziąć urlop, kupuje bilet i leci do kolejnego afrykańskiego kraju. Biorąc pod uwagę liczbę państw położonych w Afryce, przyznać trzeba, że dotarcie na wszystkie najwyższe szczyty jest sporym przedsięwzięciem, które potrwać może wiele lat. Na szczęście nie wszystkie szczyty są równie wymagające, a w niektórych państwach najwyższy punkt wznosi się zaledwie kilka metrów nad poziomem morza.

Plany na przyszłość

Po zdobyciu ośmiu afrykańskich szczytów, w następnej kolejności Robert Gondek planuje odwiedzić Maroko, Dżibuti, Somaliland, Etiopię, RPA, Namibię, Lesotho i Swaziland. Podczas pobytu w Polsce, Robert chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i fascynacją Afryką, podczas licznych pokazów slajdów i prelekcji. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wyprawach Roberta (nie tylko tych na kontynent afrykański), możecie zajrzeć również na stronę www.stronagerbera.pl oraz na profil FB projektu: www.facebook.pl/SzczytyAfryki.