Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Piękna Malezja

Data: 2014-01-27, Państwo: Malezja

Petronas Towers w Kuala Lumpur

Źródło zdjęcia: sxc.hu, ctr

Malezja – miejsce piękne i wyjątkowe. Jeden z rajów na ziemi. W 2007 r. prestiżowy magazyn „Global Traveler” przyznał temu azjatyckiemu państwu pozycję lidera, jeśli chodzi o najlepsze kierunki podróży na świecie.

Atrakcje Kuala Lumpur

Większość turystów przybywających do Malezji zatrzymuje się w jej stolicy, Kuala Lumpur. Metropolii, w której idealnie splata się to co tradycyjne – świątynie, stare, klimatyczne targi, gdzie kupić można niemal wszystko, z nowoczesnością reprezentowaną przez futurystyczne, niebanalne rozwiązania architektoniczne. Absolutnym znakiem rozpoznawczym Kuala Lumpur są największe na świecie bliźniacze wieże Petronas – symbol dynamicznego rozwoju gospodarczego miasta. Być w stolicy Malezji i nie widzieć „bliźniaków”, to tak jakby podczas pobytu w Paryżu ominąć Wieżę Eiffla. Obie wieże Petronas łączy charakterystyczny zewnętrzny most między na wysokości 41 i 42 piętra. Jest dostępny dla odwiedzających.

Zdecydowanie warto wybrać się także do tętniącej życiem dzielnicy chińskiej, zwłaszcza jeśli znajdziemy się w stolicy Malezji na przełomie stycznia i lutego, kiedy tradycyjnie obchodzony jest z pompą Chiński Nowy Rok. Wielbiciele architektury sakralnej zachwycą się z kolei wspaniałym Meczetem Narodowym, jedną z największych świątyń islamskich w całej Azji. Nikt także nie przejdzie obojętnie obok Menara Kuala Lumpur, czwartej najwyższej telekomunikacyjnej wieży na świecie.

Gdzie nocować?

Baza noclegowa, tak w samym Kuala Lumpur, jak i pozostałych rejonach turystycznych Malezji, jest bardzo dobrze rozwinięta. Większość przyjezdnych korzysta z zakwaterowania w hotelach oferujących zróżnicowany poziom komfortu. Część decyduje się na apartamenty o bardzo wysokim standardzie wypoczynku, oferowane w systemie wakacji klubowych. Wakacje klubowe tym różnią się od klasycznej propozycji biur podróży, że oferują zazwyczaj realizację pobytu w apartamentach, a nie zwykłych pokojach hotelowych. Apartamenty dostosowane są do ilości przybyłych gości, posiadają także w pełni wyposażoną kuchnię lub aneks kuchenny – mówi Arkadiusz Olszowy z firmy Holiday Travel Center Sp. z o.o., działającej między innymi na rynku malajskim. Z wakacji klubowych skorzystać można przystępując do Golden Vacation Club. Na bazę noclegową Malezji składają się także pensjonaty, motele oraz prywatne kwatery, ale jak pokazują statystyki cieszą się one znacznie mniejszą, w zasadzie znikomą popularnością, w porównaniu z hotelami i apartamentami.

Co poza Kuala Lumpur? Zniewalająca przyroda.

Gdy już nasycimy zmysły atrakcjami stolicy, warto spróbować wybrać się w podróż w inne, nie mniej zachwycające miejsca kraju. Bez wątpienia jednym z nich są herbaciane wzgórza Cameron, oddalone od stolicy o 200 km. Podobnie jak Jaskinie Batu, w których mieszczą się wspaniałe świątynie hinduistyczne. Łatwo i szybko można tam się dostać pociągiem z Kuala Lumpur.

Zwolenników aktywnego wypoczynku zainteresuje informacja o górze Kinabalu. Ten szczyt liczący 4101 m. n.p.m., a więc o półtora kilometra przewyższający nasze Rysy, jest niezwykle malowniczo położony wśród tropikalnych lasów wyspy Borneo. I co ważne, mimo znacznej wysokości, nie należy do gór szczególnie trudnych technicznie. Co roku zdobywają go tysiące amatorów górskich wędrówek, bez potrzeby uciekania się do specjalistycznego sprzętu.

Spośród wielu wartych odwiedzenia miejsc warto wspomnieć jeszcze o niezwykle pięknej miejscowości Kuching, położonej również na Borneo. Miłośnicy kotów z pewnością nie przegapią okazji, by udać się tu do muzeum poświęconego tym wyjątkowym czworonogom. Kuching posłuży także  jako idealna baza wypadowa do licznych w pobliżu parków narodowych, prezentujących niezwykły spektakl przyrodniczych arcydzieł.

Rajskie plaże

Wreszcie, jeśli Malezja to plaże. To chyba pierwsze, ze skojarzeń jakie przywodzi na myśl ten egzotyczny kraj. I to nie plaże drugiego czy trzeciego sortu, ale prawdziwie zachwycające i oszałamiające kawałki piaszczystego lądu, harmonijnie łączącego się z bajkowym turkusem morza. Bez cienia przesady powiedzieć można, że Malezja ma do zaoferowania jedne z najpiękniejszych plaż świata. Potwierdzają to rozmaite rankingi. Wśród nich niezmiennie od lat lokują się boskie piaski na wyspach Pulau. Ceni się także plaże w rejonie Sepang, położonym nad Cieśniną Malakka.

Jak dolecieć?

Bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską a Malezją nie ma. Dolecieć do Kuala Lumpur można korzystając z przesiadki w którymś z miast europejskich – Wiedniu, Paryżu, Zurychu, Frankfurcie czy Amsterdamie. Linie lotnicze, które oferują loty do Malezji to między innymi rodzimy Lot, Lufthansa, Qatar Airways, Air France, Emirates oraz holenderskie linie KLM.