Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Najzimniejsze miejsca na Ziemi

Data: 2016-01-03, Państwo: Grenlandia, Stany Zjednoczone, Antarktyda, Polska

Lodowiec na Antarktydzie

Źródło zdjęcia: sxc.hu, lyagerjpg

W sierpniu 2010 roku, w samym centrum Antarktydy, na Płaskowyżu Polarnym, czujniki umieszczone na satelitach zarejestrowały temperaturę -93,2 stopnie Celsjusza. To najniższa temperatura powietrza zmierzona do tej pory na Ziemi. To ponad 40 stopni mniej niż wynoszą temperatury na Syberii czy Alasce i około 20 stopni zimniej, niż temperatury notowane na Grenlandii.

Najzimniej jest na Antarktydzie

Antarktyda jest najzimniejszym kontynentem na Ziemi. Średnie miesięczne temperatury wahają się tu w granicach od -20 do -70 stopni Celsjusza. Najzimniejszym obszarem jest lodowy Płaskowyż Polarny wokół Bieguna Południowego, który leży na wysokości około 3000 metrów n.p.m.  Wcześniejszy rekord zimna wynosił -89,2 stopnie Celsjusza i odnotowany został w lipcu 1983 roku na radzieckiej stacji polarnej Wostok.

Naukowcy zaobserwowali, że temperatura na tym kontynencie, spada najbardziej podczas zimowych i ciemnych miesięcy. Wyżej, gdzie powietrze jest skrajnie suche i wyjątkowo czyste, mróz jest jeszcze większy. Okazuje się, że najzimniejsze miejsca nie znajdują się dokładnie na szczytach Płaskowyżu Polarnego, ale w zagłębieniach poniżej nich, gdzie opada gęściejsze, schłodzone powietrze. Ekstremalną temperaturę w 2010 roku odnotowano na wysokości ok. 3900 metrów n.p.m.

Inne zimne miejsca

Na Półkuli Północnej, najsurowszy klimat panuje na Grenlandii, w środkowej jej części. Średnie temperatury powietrza w lutym wynoszą tam -47, a w lipcu -12 stopni Celsjusza. Najniższa zanotowana do tej pory temperatura na Grenlandii, to -74 stopnie Celsjusza. Na Alasce z kolei, najniższe temperatury sięgają do -51 stopni Celsjusza w zimie.

W Polsce, biorąc pod uwagę średnie temperatury powietrza w ciągu roku, biegunem zimna są okolice Suwałk. Najniższą, rekordową temperaturę -41 stopni Celsjusza, zmierzono w styczniu 1940 roku w Siedlcach.

Satelity mogą również mierzyć temperatury poza naszą planetą. Przykładowo, najniższa temperatura, jaką zmierzono na Księżycu, to -238 stopni Celsjusza.