Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

World Press Photo 2009

Data: 2009-05-06, Państwo: Polska

World Press Photo

W dniach od 7 do 27 maja 2009 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu prezentowane będą fotografie, które zwyciężyły w konkursie organizowanym przez Fundację World Press Photo. Wystawa czynna będzie we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 11:00 do 19:00.

Zaledwie trzy dni po premierze w Amsterdamie, Poznań po raz kolejny jest miejscem premiery wystawy World Press Photo w Polsce. W tym roku w konkursie wzięło udział 508 fotografów z 124 krajów, którzy nadesłali ponad 96 tysięcy zdjęć. Nagrodę główną i tytuł zdjęcia roku zdobył Anthony Suau (USA, dla Time). Zwycięska fotografia przedstawia policjanta, który sprawdza, czy wszyscy eksmitowani mieszkańcy opuścili obciążony hipoteką dom w Cleveland w stanie Ohio.

Na wystawę składają się nagrodzone w 10 kategoriach tematycznych prace (Wydarzenia, Wiadomości, Ludzie w wiadomościach, Sprawy współczesne, życie codzienne, Sztuka i rozrywka, Przyroda, Portret, Osobliwości sportu, Wydarzenia sportowe). Większość z nich poświęcona jest tematom z pierwszych stron gazet (między innymi: igrzyska olimpijskie w Pekinie, wybory prezydenckie w USA, konflikt w Gruzji, trzęsienie ziemi w Chinach, światowy kryzys finansowy). Wśród nich są fotografie pięciorga Polaków.

Źródło: www.worldpressphoto.org, www.zamek.poznan.pl