Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich

Data: 2013-09-25, Państwo: Polska

Święty Krzyż

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu - abazur

Góry Świętokrzyskie to region o ciekawej historii i teraźniejszości, w którym znajduje się spora liczba zabytków i innych interesujących miejsc. Jednym z nich jest Święty Krzyż.

To zwyczajowa nazwa Łyśca, drugiego pod względem wysokości wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Żeby jeszcze bardziej problem nazewnictwa skomplikować, jest to znana z legend o sabatach czarownic Łysa Góra. Przy czym nie można jej mylić z Łysicą, najwyższym szczytem tego regionu. Podsumowując: Święty Krzyż, Łysiec i Łysa Góra to trzy nazwy jednej góry, o wysokości około 595 m.n.p.m. Warto też poznać kilka dodatkowych ciekawostek na jej temat. Na Św. Krzyż można wejść od strony Nowej Słupi albo od strony Szklanej Huty, gdzie na górę prowadzi asfaltowa szosa. Już na początku tej drogi turystów czeka nie lada atrakcja: średniowieczna wioska. W kilku chatach zbudowanych (całkiem niedawno) z drewna, wikliny i gliny można się zapoznać z pracą kowala, bartnika czy zielarki. W rolę pradawnych rzemieślników wcielają się przewodnicy w strojach z epoki. Przy okazji można posilić się w karczmie, też wystylizowanej na średniowieczny budynek. Wioska szczególnie podoba się dzieciom. Nabrawszy sił, można wyruszać na 2-kilometrową wycieczkę, tyle bowiem liczy szlak przez Puszczę Jodłową, potocznie zwany asfaltówką. Kogo przeraża ta odległość, może skorzystać z podwózki pojazdem konnym, podobnie jak nad Morskie Oko. Tuż przy bramie do Świętokrzyskiego Parku Narodowego należy uiścić kilka złotych opłaty za wstęp (więcej niż do Tatrzańskiego Parku Narodowego) i już można podziwiać potęgę sędziwych jodeł.

Po około pół godzinie spokojnego spaceru, okazawszy bilet wstępu, możemy wejść na gołoborze, o którym w kontekście Gór Świętokrzyskich przeczytać można w podręcznikach do geografii. Gołoborze to ukształtowane w ciągu milionów lat zwalisko głazów, powstałe na skutek pękania skał pod wpływem wody. Znajduje się tu platforma widokowa, z której podziwiać można krajobraz u podnóża góry. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się wysoka wieża telewizyjna, zbudowana z żelbetu i stali, widoczna przy dobrej pogodzie z Kielc, oddalonych o ok. 30 km (można tylko popatrzeć na nią z zewnątrz, wstępu nie ma).

Stąd widoczne są już potężne mury bazyliki pw. Trójcy Świętej, ze znajdującym się tam Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jak podaje legenda, relikwię tę podarował przebywającym tu benedyktynom, węgierski królewicz Emeryk na początku XI wieku. Koniecznie trzeba zwiedzić bazylikę, by poznać historię tego miejsca. W jej podziemiach zobaczyć można m.in. dobrze zachowane szczątki człowieka do niedawna identyfikowanego jako Jeremi Wiśniowiecki.

Tuż obok znajduje też wejście do minimuzeum, gdzie mający tu swoją siedzibę oblaci, wystawiają pamiątki przywiezione z odległych miejsc, gdzie czynili misjonarską posługę. Inną część budynku klasztoru zajmuje Muzeum Przyrodnicze również z bardzo interesującą ekspozycją.