Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Jedziesz samochdem na wakacje? Sprawdź swoje auto.

Data: 2013-07-01, Państwo: Polska

Efekt hydrofobizacji

Ponieważ rozpoczynają się wakacje, wielu z nas planuje wyjazd własnym samochodem. Zanim wyjedziemy warto sprawdzić stan techniczny pojazdu, stan ogumienia, czy poziom płynów eksploatacyjnych. Warto też przyjżeć się szybom, w szczególności szybie przedniej, odpowiedzielnej za dobrą widoczność podczas jazdy. Ekspert z firmy NordGlass, Grzegorz Wroński, wskazuje elementy na które warto zwrócić szczególną uwagę zanim wyruszymy w dłuższą podróż.

Choć zmienę opon z zimowych na letnie wykonujemy zwykle wiosną, to mimo wszystko przed długim wyjazdem wakacyjnym warto upewnić się, czy nie zapomnieliśmy o tej czynności. Tuż przed podróżą warto otworzyć maskę naszego samochodu, uzupełnić płyn do spryskiwaczy, sprawdzić stan oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego. Nie można też zapomnieć o oświetleniu. Przed wyjazdem sprawdzamy czy wszystkie żarówki będą poprawnie oświetlać drogę podczas naszej podróży. Niesprawne oświetlenie należy wymienić. Dobrym zwyczajem jest też zabranie ze sobą zapasowego kompletu żarówek i bezpieczników, tak aby na trasie można było dokonać szybkiej ich wymiany. Bardzo ważne jest również, by przed rozpoczęciem podróży ocenić stan wycieraczek oraz szyb - te dwa elementy wpływają na widoczność i przez to na komfort jazdy.

Szyby i wycieraczki

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa podróży, jest właściwa ocena sytuacji na drodze i dostosowanie stylu jazdy do panujących na niej warunków. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne słońce czy intensywne opady deszczu mogą dodatkowo utrudniać jazdę. W sytuacji kiedy nasze wycieraczki nie spełniają swoich funkcji, jest to szczególnie niebezpieczne. „Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają z szyb wody i brudu. Pozostawione na powierzchni smugi ograniczają widoczność i niepotrzebnie absorbują uwagę kierowcy. Przed wyjazdem w dłuższą podróż warto wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu NordGlass, którego pracownicy ocenią stan wycieraczek i w przypadku konieczności wymiany dobiorą odpowiedni rozmiar i model. Podczas takiej wizyty można od razu skontrolować stan szyb samochodowych, w szczególności szyby czołowej. Technik stwierdzi czy szyba pozbawiona jest pęknięć i zarysowań, które mogą utrudniać jazdę” – wyjaśnia Grzegorz Wroński  (NordGlass) „Pojawiające się na szybie pęknięcia nie zawsze oznaczają konieczność jej wymiany. W przypadku, gdy uszkodzenie punktowe nie jest większe niż pięciozłotowa moneta, czyli jego średnica nie przekracza 24 mm oraz gdy usterka znajduje się przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby, można ją naprawić. Zabieg ten przywraca szybie jej wartości użytkowe, zabezpiecza przed powiększeniem uszkodzenia i, co warte podkreślenia, jest objęty bezterminową gwarancją”. Wymiana szyby konieczna będzie wtedy, kiedy pęknięcie rozchodzi się po niej. Naprawa bądź wymiana szyby samochodowej przed wyjazdem ma bardzo duże znaczenie, gdyż za jazdę takim samochodem grozi nam mandat lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto pamiętać też, że szyby (w szczególności szyba czołowa) odpowiadają za sztywność całej konstrukcji samochodu, a ich uszkodzenie może powodować podczas ewentualnego wypadku dodatkowe uszkodzenia karoserii oraz większe obrażenia u pasażerów.

„Niewidzialna wycieraczka”

Podczas dłuższej podróży samochodem, szyba czołowa narażona jest na „zbieranie” owadów oraz różnych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Przez to jej powierzchnia jest zabrudzona i ciężko usunąć z niej zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg hydrofobizacji (przeprowadzany przez firmę NordGlass), polegający na nanoszeniu na powierzchnię szyby specjalnej nanopowłoki. Zabezpieczona ona szybę przed trudnymi do zmycia zabrudzeniami, a także poprawia widoczność, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i komfort jazdy. „Warstwa hydrofobowa wyrównuje relatywnie szorstką powierzchnię szyby, na której osadza się brud. Staje się ona wówczas idealnie gładka, a odkraplanie się na niej wody i cieczy olejowych ułatwia usuwanie z szyb brudu, owadów, lodu i innych zanieczyszczeń. Hydrofobizacja sprawia, że podczas jazdy już z prędkością 60-70 km/h woda jest samoczynnie usuwana z jej powierzchni” – dodaje ekspert z firmy NordGlass.

Bądź mądry przed szkodą

Mając w planie długą podróż warto wcześniej wybrać najbardziej optymalną trasę oraz ustalić miejsca i częstotliwość postojów. Nie wszystko da się jednak przewidzieć. Jednymi ze zdarzeń, jakie mogą się nam przytrafić podczas jazdy są uszkodzenia punktowe lub rozległe pęknięcia szyb spowodowane drobnymi kamieniami wydobywającymi się spod kół aut jadących przed nami. Aby tego typu zdarzenia w jak najmniejszym stopniu wpływały na naszą podróż, warto skorzystać z aplikacji mobilnej udostępnionej przez firmę NordGlass. „Bezpłatna aplikacja mobilna NordGlass, do pobrania na stronie www.nordglass.pl, w Appstore oraz w Google Play, dostępna jest dla posiadaczy iPhonów oraz smartfonów z systemem operacyjnym Android. Jedną z podstawowych funkcji aplikacji jest możliwość dokonania wstępnej diagnozy stopnia uszkodzenia szyby. Postępując zgodnie ze szczegółową instrukcją kierowca w awaryjnej sytuacji jest w stanie w przybliżeniu ocenić, czy szkodę można naprawić, czy też konieczna jest całkowita wymiana szyby. Co więcej, aplikacja zsynchronizowana jest z aktualnym miejscem pobytu kierowcy, dzięki czemu otrzymujemy adres najbliższego serwisu, w którym uzyskamy natychmiastową pomoc profesjonalistów z serwisu NordGlass”- wyjaśnia Grzegorz Wroński z firmy NordGlass.

Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas wskazówki pozwolą przygotować auto do długiej podróży tak, aby na trasie nie zaskoczyła nas niemiła niespodzianka i abyśmy w trakcie całego urlopu mogli skupić się tylko i wyłącznie na odpoczynku, w takiej formie jaką lubimy.