Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Turystyczna stolica Bałkanów

Data: 2013-06-26, Państwo: Chorwacja

Wyspa Brać, Chorwacja

Źródło zdjęcia: sxc.hu (analioness)

Piękno Chorwacji zostało dostrzeżone już dawno, jednak od kilku lat moda na wypoczynek w tym kraju osiągnęła niewyobrażalne rozmiary. Wraz z rosnącym zainteresowaniem turystów pięknymi wybrzeżami adriatyckimi rozwijają się tamtejsze kurorty. Można w nich wypocząć na światowym poziomie i skorzystać z dobrej zabawy w wyjątkowej scenerii. Czy warto wybrać się w podróż do tego bałkańskiego kraju? Czy wizyta w modnych regionach Chorwacji musi wiązać się z wysokimi kosztami?

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Zachwyt Chorwacją dziwić nie powinien. To piękny kraj, który zachwyca w pierwszej kolejności swą stolicą. Zagrzeb być może nie znalazł się jeszcze na liście najpiękniejszych stolic europejskich, jednak malowniczości odmówić mu nie można. Kusi wspaniała katedra z XIII – wiecznymi freskami, kusi tutejszy Ogród Botaniczny – jeden z największych tego typu w Europie. Turystyka skupia się jednak na wybrzeżu Adriatyku. Dalmacja nęci Dubrownikiem i jego potężnymi murami miejskimi, Splitem służącym już w czasach antycznych jako letnisko dla rzymskich dostojników oraz licznymi wyspami, pełnymi historycznych miast i jedynymi w swoim rodzaju atrakcjami. Największą z nich jest wyspa Krk, której symbolem jest most łączący wyspę ze stałym lądem. Chętnie odwiedzana jest Korcula, znana jako rodzinna wyspa Marco Polo. Na miłośników starożytności czeka z kolei wyspa Hvar, na której można zobaczyć najstarszy teatr w Europie oraz wiele innych wspaniałych zabytków.

Chorwacja dla oszczędnych

Aby zmniejszyć koszty podróży po Chorwacji, można skorzystać z wielu ekonomicznych rozwiązań. W tym kraju doskonale działa zarówno komunikacja miejska, jak i sieć autobusów dalekobieżnych. Są one najwygodniejszym, a zarazem najtańszym sposobem na poruszanie się po najpiękniejszych rejonach Chorwacji. Można również korzystać z wypożyczalni samochodów, pamiętając jednak, że z niską ceną takiego rozwiązania wiąże się konieczność spełnienia rygorystycznych wymagań stawianych kierowcom w tym kraju.

Skutecznym sposobem na tanie zwiedzanie jest wykupienie karty turystycznej (oferowanej m.in. w Zagrzebiu oraz w Dubrowniku), dzięki której można bez ograniczeń korzystać z komunikacji miejskiej, a jednocześnie kupować bilety wstępów do muzeów i galerii z atrakcyjnymi zniżkami. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z niektórych atrakcji tylko ze względów finansowych.

Najwięcej zaoszczędzić można jednak na noclegach. Najtańszą opcją jest tu kemping W Chorwacji biwakowanie na dziko jest zabronione, jednak na oszczędnych turystów czeka tu około 3 tysięcy miejsc, w których legalnie można ustawić namiot lub przyczepę. Tanio można również nocować w hostelach oraz schroniskach młodzieżowych, a alternatywą dla bardziej wygodnych gości są prywatne kwatery, wynajmowane na okres wakacji turystom z całego świata. Wartościowe porady możemy znaleźć na zoover.pl, gdzie podróżnicy dzielą się swymi wakacyjnymi doświadczeniami.