Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Bieganie na 7 kontynentach

Data: 2016-09-19, Państwo: Maroko, Stany Zjednoczone, Antarktyda, Nepal, Francja

Maraton w Rotterdamie

Źródło zdjęcia: sxc.hu, pale

Przemierzając ulice naszych miast, spacerując alejkami w parkach, lasach, niezależnie od pogody, czy to latem, czy zimą, coraz częściej mijamy biegaczy pokonujących kolejne kilometry. Bieganie stało się popularne. Świadczą o tym również rosnące liczby uczestników różnego rodzaju biegów i maratonów, których listy startowe często zamknięte są na kilka tygodni przed rozpoczęciem biegu. Odkąd Fejdippides, odbył swą legendarną drogę z Maratonu do Aten, ludzie próbują swych sił na dystansie maratońskim (nieco dłuższym niż droga Fejdippides, liczącym 42 km i 195 m) oraz na trasach ultramaratonów, których długość przekracza nawet 100 mil. Część z biegaczy uprawia swego rodzaju turystykę biegową, udając się na ekstremalne maratony rozgrywane w różnych, nawet tych najbardziej wrogich człowiekowi, częściach naszego globu.

Bieganie w ekstremalnych temperaturach

Jeśli chodzi o temperaturę, za najtrudniejszy uważany jest Badwater Ultramaraton - morderczy bieg w Dolinie Śmierci w USA, w temperaturze sięgającej 55 stopni C. Startujący w tym maratonie muszą pokonać 217 km w przeciągu 48 godzin. Znacząca jest również różnica wysokości, gdyż linia startu znajduje się w najniższym punkcie doliny (85 m p.p.m.), a meta – pod szczytem Mt. Whitney, na ok 2500 m n.p.m. Z wysokimi temperaturami zmagać się muszą również uczestnicy maratonów rozgrywanych na Saharze: Sahara Maraton w Sacharze Zachodniej i Maratonie Piasków (Marathon des Sables, w skrócie MDS) odbywający się na południu Maroka. MDS to niezwykle wyczerpujący sześciodniowy ultramaraton o długości 233 km, pokonywany przez najszybszych biegaczy w czasie 7 godzin. Temperatury sięgają tu również 50 stopni C.

Antarctic Ice Marathon, odbywający się w najzimniejszym miejscu świata - w głębi Antarktydy, uważany jest za najtrudniejszy mroźny maraton świata. Podobną skalę trudności ma North Pole Marathon, rozgrywany na Biegunie Północnym.

Maratony górskie

Osobną grupę stanowią biegi rozgrywane w górach, w których uczestnicy muszą zmagać się nie tylko z dystansem ale także z różnicami wysokości. Do biegów takich należy europejski ultramaraton dookoła masywu Mount Blanc w Alpach (na terenie Francji, Szwajcarii i Włoch). W jednym z wariantów, dystans tego maratonu wynosi 166 km, uczestnicy mają do pokonania ok. 9500 m przewyższenia, a limit czasu na ukończenie biegu ustalono na 46 godzin. Mówiąc o maratonach górskich, nie można zapomnieć o Mount Everest Maraton, uważanym przez niektórych specjalistów za najbardziej wymagający maraton świata. W tym rozgrywanym na wysokości 5000 m n.p.m biegu dobrze radzą sobie w zasadzie tylko Nepalczycy, przyzwyczajeni do życia na dużej wysokości i doskonale przygotowani do tego typu wysiłku. Najszybsi trasę Mount Everest Marathonu pokonują w czasie ok. 3:40. Zawodnicy z innych krajów stanowią tu tylko tło dla rywalizacji miejscowych.

Klasyczne maratony

Dużą popularnością cieszą się również historyczne maratony w Rzymie, Paryżu (oba ze sporą ilością zabytków na trasie) oraz bieg z Maratonu do Aten. Maraton w Atenach, cechuje dość trudna trasa z długimi podbiegami, co uniemożliwia zawodnikom bicie rekordów życiowych.

Co ciekawe, powstały już elitarne kluby biegaczy którzy ukończyli maratony na wszystkich siedmiu kontynentach - Seven Continents Marathon Club oraz Six Stars Finishers, skupiający zawodników którzy pokonali najznakomitsze maratońskie trasy świata, organizowane w: Tokio, Bostonie, Chicago, Nowym Jorku, Londynie i Berlinie.