Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Incentive czyli turystyka motywacyjna

Data: 2013-03-20, Państwo: Egipt, Egipt, Turcja, Polska, Turcja

Wycieczka statkiem

Wśród wielu rodzajów turystyki szczególną rolę odgrywają podróże motywacyjne. Nazywane również wyjazdami nagrodowymi, stanowią często nagrodę za określony cel, mają za zadanie lepsze zmotywowanie do określonych działań.

Turystyka incentive, bo również takim mianem określana jest w branży, to narzędzie pozwalające kierownikom firm czy zespołów na motywowanie swoich współpracowników. Działy marketingu wykorzystują ją do budowania wizerunku firmy lub zachęcania najlepszych klientów do korzystania z usług firmy lub zakupu oferowanych przez nią produktów. To rodzaj turystyki biznesowej, który przyszłości ma przynieść firmie wymierne korzyści. Uczestnikami wyjazdów motywacyjnych mogą być zarówno pracownicy firmy, jak i jej klienci. W zależności od budżetu i liczby uczestników wyjazdy takie organizowane są w różne miejsca w Europie, czy też poza granice naszego kontynentu. Najczęściej pracownicy jeżdżą na firmowy wypoczynek do Tunezji, Turcji czy Egiptu. Istotni dla firmy klienci podróżuje przeważnie dalej, np. do Brazylii, Indonezji czy Australii.

Wyjazdy incentive łączy się często z wyjazdami na imprezy sportowe (np. wyjazd na wyścigi formuły F1 do Dubaju), konferencje czy targi branżowe. Organizatorzy proponują też dodatkowe atrakcje, takie jak np. wejście na znany szczyt, rafting rwącą rzeką, czy udział w karawanie przemierzającej pustynię. Forma i liczba tego typu atrakcji zależy w zasadzie tylko od pomysłowości organizatorów oraz budżetu przeznaczonego na imprezę. Jeśli uczestnikami podróży są pracownicy, dobrym pomysłem jest również zaplanowanie w programie zajęć o charakterze team buildingowym, których celem jest budowanie zaufania i wzajemnych relacji w zespole.

Podróże firmowe organizowane są najczęściej przed lub po wakacjach, tak aby w jak najmniejszym stopniu kolidowały z planami urlopowymi i wyjazdami rodzinnymi. Choć to nie reguła, czasem zdarza się też, że w wyjazdach takich mogą uczestniczyć również osoby towarzyszące, np. członkowie rodziny pracowników.

Zdjęcia z przykładowych wyjazdów incentive znaleźć można na stronie firmy aplanet.pl.