Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Broad Peak zdobyty zimą!

Data: 2013-03-05, Państwo: Chiny, Pakistan

Droga na szczyt Broad Peak

Źródło zdjęcia: http://polskihimalaizmzimowy.pl

We wtorek 5 marca 2013 członkowie wyprawy zorganizowanej w ramach programu "Polski Himalaizm zimowy 2010 - 2015" po raz pierwszy zimą weszli na ośmiatysięcznik Broad Peak. Około godziny 17:30 - 18:00 na szczycie stanęli: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Wyprawą kierował Krzysztof Wielicki.

W trakcie zejścia ze szczytu zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Obaj himalaiści, po zdobyciu szczytu Broad Peak, nie pojawili się w obozie IV na wysokości ok. 7600 m.n.p.m. Podczas obserwacji kopuły szczytowej z bazy, z obozu IV oraz oględzin w okolicy szczelin na wysokości 7700 m.n.p.m. pozostali człowkowie wyprawy nie napotkali żadnych śladów zaginionych wspinaczy. Dnia 8 marca, Krzysztof Wielicki zakończył wyprawę: "Mając na uwadze wszystkie okoliczności, zaistniałe warunki, moje doświadczenie i historię himalaizmu jak i wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokogórskiej, po jeszcze dodatkowych konsultacjach z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce można uznać Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego za zmarłych". Okoliczności ich śmierci pozostają nieznane.

Broad Peak (8051 m.n.p.m) położony jest w paśmie Karakorum na granicy Pakistanu i Chin i jest dwunastym co do wysokości szczytem świata. Pierwszego wejścia na Falchan Kangri (miejscowa nazwa góry) dokonali w 1957 roku wspinacze austriaccy.  Pierwszymi Polakami na szczycie byli w 1982 roku Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka (droga normalna). W 1988 roku Maciej Berbeka podjął samotną próbę zimowego zdobycia szczytu Broad Peak, dokonując pierwszego wejścia zimowego na przedwierzchołek Rocky Summit (8035 m.n.p.m). Do tej pory była to największa wysokość osiągnięta zimą w Karakorum.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl