Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Octoberfest - święto piwa w Bawarii

Data: 2016-10-18, Państwo: Niemcy

Zimne piwo...

Źródło zdjęcia: penelope12, sxc.hu

Jak co roku na przełomie września i października, na światowe święto piwa Octoberfest, do Bawarii przybędzie kilka milionów gości, nie tylko z Niemiec ale również z całego świata. W tym roku, Octoberfest trwał będzie od 22 września do 7 października. Festiwal ten ma już ponad dwustuletnią tradycję. Kiedy 12 października 1810 roku odbył się ślub księcia Ludwika z Therese von Sachsen - Hildburghausen, na łąkach pod murami miasta, zorganizowane zostały wyścigi konne. Ze względu na dużą popularność imprezy wśród mieszkańców Manachium, zdecydowano się powtarzać wyścigi w kolejnych latach o tej samej porze. Z biegiem lat impreza straciła swój sportowy charakter, stając się światowym świętem piwa.

Dzisiaj, podczas Octoberfest na Błoniach Teresy (Theresienwiese) organizowany jest jarmark ludowy, podczas którego goście, na licznych straganach, kupić mogą pamiątki związane ze świętem piwa: kufle do piwa z logo Octoberfest, czy słynne serca z piernika. W olbrzymich namiotach mieszczących nawet do 4 tysięcy osób, spróbować można dania kuchni bawarskiej, jak np.: pieczone kurczaki (Hendl), golonkę (Haxn) czy słynne niemieckie kiełbaskami typu Bratwurst. Piwo pije się z tradycyjnych litrowych kufli. Dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych dostarcza kolorowe Wesołe Miasteczko.

Odwiedzając Monachium podczas Octoberfest, warto zwiedzić miasto oraz inne atrakcje Bawarii, wśród których wymienić można np.: wjazd kolejką na Zugspitze - najwyższy szczyt Niemiec, zamek Nymphenburg z przepięknym ogrodem botanicznym, Klasztor Benedyktynów w Ettal i wiele innych.