Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Światoholicy zarażają pasją podróżowania

Data: 2012-09-05, Państwo: Etiopia, Meksyk, Peru, Australia, Indonezja

Światoholicy

Źródło zdjęcia: www.swiatoholicy.pl

Przeglądając książki w księgarniach zwykle najwięcej czasu poświęcam w dziale podróżniczym. Tym razem moją uwagę przkuła książka "Światoholicy", napisana przez Aleksandrę Pawlicką i ilustrowana zdjęciami Jacka Pawlickiego. Książka od razu przyciąga dużą ilością zdjęć z różnych zakątków świata, dobrą jakością papieru i tym samym zachęca do zakupu. Po powrocie ze sklepu praktycznie od razu zabieram się do czytania.

Autorka, która wraz z mężem w ciągu 20 lat odwiedziła 60 krajów na 6 kontynentach, w swojej książce opowiada o pasji do podróżowania i poznawania świata. Światoholicy przemierzają świat własnymi drogami, docierają do miejsc oddalonych od cywilizacji, próbują lokalnych potraw i rozmawiają z ludźmi zamieszkującymi dany rejon. Kluczem książki jest dziesięć słów, które nierozerwalnie kojarzą się z podróżą: droga, samolot, łóżko, drzewo, alkohol, mięso, toaleta, ciało, śmierć i góra. Każde z tych słów w różnych częściach świata wygląda i pojmowane jest inaczej. Droga, nieodłączna część każdej wyprawy, może być szeroką na 200 m i dziesięć pasów ulicą w Buenos Aires albo wąską, wijącą się wśród gór ścieżką w Nepalu. Można przemierzać ją wygodnym autokarem, autem terenowym czy pociągiem, ale również dala-dalą, tuk-tukiem, łodzią czy dżonką. Podobnie różny jest stosunek ludzi do własnego ciała: z jednej strony widzimy wypielęgnowane ciała kobiet z plemienia Himba, a z drugiej kobiery Mursi nacinające dolną wargę by wmieścić w niej coraz to większy krążek. Chęć poznawania kultur i obyczajów ludzi żyjących w różnych częściach świata, każe Światoholikom wyruszać w coraz to nowe rejony i planować kolejną wyprawę zaraz po powrocie z poprzedniej podróży.

Jeśli lubicie podróże i jesteście ciekawi świata, warto sięgnąć po tę lekturę. Patrząc na mapę podróżników, jest jeszcze wiele miejsc do których warto się udać. Czekamy na kontynuację...