Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Adam Bielecki zdobył K2

Data: 2012-08-01, Państwo: Chiny, Indie, Pakistan

K2 ze schematem drogi

Źródło zdjęcia: polskihimalaizmzimowy.pl

31 lipca 2012 Adam Bielecki zdobył K2, drugi co do wysokości (po Mount Evereście) szczyt Ziemi. Wejście odbyło się drogą Abruzzi, bez użycia tlenu. Było to pierwsze wejście na K2 od strony Pakistanu, od roku 2008 i drugie polskie przejście tej drogi (pierwszego przejścia dokonała Wanda Rutkiewicz).

Wyprawa odbywa się w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015", którego celem jest dokonanie m.in. pierwszego zimowego wejścia na K2 (oraz na pozostałe niezdobyte jeszcze zimą ośmiotysięczniki).

K2 (inaczej Czogori) wznosi się na wysokość 8611 m.n.p.m. Leży na granicy Chin i Pakistanu, jednak pretensje do tego regionu zgłaszają również Indie. K2 jest w tym momencie najwyższym ośmiotysięcznikiem, na który nie udało się wejść zimą. Dla przypomnienia, w marcu tego roku Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Pozostałe ośmiotysięczniki niezdobyte zimą to Nanga Parbat i Broad Peak.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl