Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Najcieplejsze miejsca na Ziemii

Data: 2012-04-27, Państwo: Iran, Libia, Polska, Stany Zjednoczone

Dolina Śmierci

Źródło zdjęcia: bwilhelms, www.sxc.hu

Dotychczas jako najgorętsze miejsce na Ziemi uznawana była Dolina Śmierci (ang. Death Valley) położona na Pustyni Mojave w Kalifornii, w USA. 10 lipca 1913 roku zanotowano tam temperaturę 56,7 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura, w połączeniu z małą ilością opadów (ok 50 mm rocznie, choć bywały lata w których deszcz nie padał w ogóle) oraz występowaniem wyłącznie zasolonej wody niezdatnej do picia spowodowały, że teren ten nazwano Doliną Śmierci.

Równie wysokie temperatury zanotowano na Pustyni Libijskiej (położonej we wschodniej części Sahary), gdzie we wrześniu 1922 roku termometr pokazał 57,8 kresek.

Obydwa pomiary: ten z Doliny Śmierci i z Pustynii Libijskiej uważa się jednak za mało wiarygodne m. in. dlatego, że zostały wykonane stosunkowo dawno temu.

NASA podała ostatnio informację, że pomiary satelitów meteorologicznych wskazują na to iż najcieplejszym miejscem na naszej planecie jest Pustynia Lut położona we Iranie, gdzie w 2005 roku zmierzono temperaturę 70,7 stopni Celsjusza. Jest po pustynia pylasto - żwirowa, z roczną sumą opadów poniżej 100 mm.

Najcieplejszym miejscem w Polsce jest natomiast Tarnów. Średnia temperatura w roku to 8,7 stopni Celsjusza, a najwyższą temperaturę zanotowano tam w sierpniu 2000 roku i było to 35,9 stopni. W Tarnowie jest również najdłuższe lato termiczne w Polsce, trwające 114 dni (w tym czasie średnia temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza).