Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Ruszyły wyprawy na ośmiotysięczniki Manaslu i Lhotse

Data: 2012-04-21, Państwo: Nepal, Polska

W kwietniu ruszyły dwie wyprawy z udziałem Polaków na ośmiotysięczniki Manaslu i Lhotse.

Wyprawa Manaslu 2012

Na Manaslu prowadzona jest wyprawa unifikacyjna PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Polacy wspinać się będą północno-wschodnią ścianą, drogą klasyczną. W czasie wspinaczki planowane jest założenie trzech obozów pośrednich, na wysokościach: 5700, 6800 i 7200 m.n.p.m. W skład wyprawy wchodzą Jerzy Natkański (kierownik), Rafał Fronia, Andrzej Bargiel, Grzegorz Borkowski, Jarosław Gawrysiak, Kamil Grudzień i Piotr Snopczyński. Polacy założyli już obóz pierwszy, a sześciu członków wyprawy zamierza tam spędzić noc.

Manaslu jest ósmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem, wznoszącym się w Nepalu na wysokość 8156 m.n.p.m. (niektóre źródła podają wysokość 8163 m.n.p.m.). Nazwa Manaslu – Góra Ducha, pochodzi z sanskryckiego słowa "manasa" oznaczającego ducha bądź duszę. Podczas wspinaczki na Manaslu, alpiniści zmuszeni są do długiego przebywania na dużych wysokościach, z uwagi na rozległość masywu. Położone na wysokości 7300 - 7750 m.n.p.m. olbrzymie plateau, utrudnia ponadto skutecznie szybki odwrót w nagłych przypadkach. Pierwszego wejścia na Manaslu dokonali Japończycy w maju 1956 roku, a pierwszego wejścia zimowego dokonali Polacy Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski w styczniu 1984 roku.

Kolejna wyprawa Kingi Baranowskiej

W Himalajach jest również Kinga Baranowska, której celem jest wspinaczka na czwarty co do wysokości ośmiotysięcznik - Lhotse. Kinga razem z polskim wspinaczem Pawłem Michalskim wspinają się w zespole międzynarodowym. Wyprawa planuje zdobycie szczyt zachodnią ścianą, drogą klasyczną.

Lhotse to czwarty co do wysokości szczyt świata, wznoszący się na granicy Nepalu i Chin na wysokość 8516 m.n.p.m. Pierwszego wejścia na szczyt dokonali Szwajcarzy w maju 1956 roku, a pierwszego zimowego wejścia dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku. Jego południowa ściana uważana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. Podczas wspinaczki tą ścianą zginął Jerzy Kukuczka w 1989 roku.

Źródło: www.polskihimalaizmzimowy, www.kingabaranowska.com