Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Enoturystyka czyli turystyka winiarska

Data: 2016-08-19, Państwo: Francja, Hiszpania, Polska, Portugalia, Włochy

Winnica

Źródło zdjęcia: timobalk, www.sxc.hu

Jedną z bardziej rozwijających się w ostatnim czasie gałęzi turystyki jest enoturystyka czyli turystyka winiarska. Enoturystyka polega na organizowaniu wyjazdów do najbardziej znanych regionów winiarskich, podczas których turyści zwiedzają winnice, degustują produkowane w nich wina, zapoznają się z metodami produkcji oraz kulturą picia wina. Turystów którzy uczestniczą w tego typu wyjazdach oraz których cechuje otwartość na zdobywanie wiedzy związanej z winem, nazywa się enoturystami.

Turystyka winiarska organizowana jest najczęściej przez pasjonatów, osoby w jakiś sposób związane z winem. Najczęściej są to właściciele małych lub większych gospodarstw winiarskich, dla ktorych enoturystyka to dotakowe źródło dochodu. Tworzone są również szlaki winiarskie, podczas których podróżujący mogą spróbować wina produkowane np. w różnych regionach danego kraju.

Organizatorzy zapewniają coraz więcej atrakcji w ramach podróży winiarskich. W samych winnicach, jak i w ich okolicach udostępnianych jest coraz więcej pokoi gościnnych, rozbudowywana jest baza hotelowa. Właściciele gospodarstw winiarskich oferują szkolenia z zakresu degustacji wina, prezentację budynków produkcyjnych i spacery po samych winnicach. Miłośnicy dwóch kółek mogą zwiedzać winnice na rowerze - tego wypu wyjazdy również są organizowane.

Do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych regionów winarskich należa m.in.: Alzacja, Bordeaux, Szampania, Dolina Loary (Francja), Dolina Aosty, Liguria, Toskania, Umbria, Abruzja, Sardynia (Włochy), Andaluzja, Katalonia, Cava (Hiszpania), Vinho Verde, Dolina Duero, Madera (Portugalia).

Różnież w Polsce rozwija się winiarstwo i enoturystyka, szczególnie w okolicach Zielonej Góry oraz na południu Polski, gdzie powstał Małopolski Przełom Wisły i Podkarpacki Szlak Winnic.