Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

22 marca - Światowy Dzień Wody

Data: 2012-03-21, Państwo: Polska, Somalia, Sudan, Sudan Południowy

Światowy Dzień Wody

Źródło zdjęcia: www.unwater.org/worldwaterday

22 marca ustanowiony został przez ONZ jako Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day). Każdego roku obchody odbywają się pod wybranym hasłem, a hasłem tegorocznego święta jest „Bezpieczeństwo Wody i Żywności” (ang. Water and Food Security). Celem Dnia Wody jest przypomnienie o tym, że z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, na świecie cierpi ponad miliard ludzi.
 
Przy okazji Dnia Wody warto przypomnieć, że Polska Akcja Humanitarna i Cisowianka od kilku lat wspólnie prowadzą akcję Woda dla Afryki, która ma na celu budowę studni na terenach, gdzie dostęp do wody jest utrudniony (akcja prowadzona jest np. w Sudanie Południowym i w Somalii). Wybudowanie studni na takich obszarach, poza oczywistym zaspokojeniem pragnienia, umożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, dlatego prowadzone są również działania nastawione na edukację w zakresie rolnictwa. W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody Polska Akcja Humanitarna zorganizuje cykl „niebieskich koncertów”, podczas których występy gwiazd poprzedzone zostaną prezentacją filmów o tematyce wodnej (nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez PAH). Największy z koncertów odbędzie się dnia 23 marca w Klubie Palladium w Warszawie, na którym zagrają Anita Lipnicka i John Porter.
 
W dniach 22-23 marca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się ogólnopolska I Konferencja Młodych Naukowców dla doktorantów, adiunktów i studentów, której celem jest zaprezentowanie dokonań młodych naukowców w zakresie badań związanych z szeroko pojętym zagadnieniem wody oraz omówienie problemów związanych z gospodarowaniem zasobami wodnymi na świecie. W tych samych dniach w Warszawie odbędzie się konferencja na temat „Bezpieczeństwo wody do spożycia w systemach wodociągowych”.
 
24 marca w Warszawie (na Płycie Desantu, ul Solec 1) odbędzie się ponadto impreza, w programie której przewidziano m.in.: interaktywną wystawę Centrum Nauki Kopernik, wycieczkę z przewodnikiem brzegiem Wisły, zwiedzanie Stacji Filtrów oraz Grubej Kaśki, występ zespołu Zdrowa Woda, widowisko dla dzieci "Kulfon i Monika" oraz konkursy z nagrodami.

Źródło: www.unwater.org/worldwaterday