Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Dzień Świętego Patryka w Irlandii i na świecie

Data: 2012-03-18, Państwo: Irlandia

Koniczyny

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

17 marca, to Dzień Świętego Patryka - święto narodowe Irlandii i jednocześnie dzień wolny od pracy w tym kraju. Tradycją tego dnia (który jest rocznicą śmierci św. Patryka) jest ubiór w kolorze zielonym nawiązującym do trawiastego krajobrazu wyspy oraz do trójlistnej koniczyny symbolu związanego ze świętym Patrykiem. Legendy mówią o tym jak święty wykorzystał koniczynę, aby zobrazować pierwszym chrześcijanom w Irlandii dogmat o Trójcy Świętej. Każdego roku w Irlandii, 17 marca organizowane są festyny uliczne i parady okraszone irlandzką muzyką, które mogą stać się dodatkową atrakcją dla wszystkich odwiedzających zieloną wyspę w tym czasie.

Tradycją w Dniu Świętego Patryka jest również picie whiskey. Jedna z legend mówi że święty Patryk nastraszył kiedyś karczmarkę, mówiąc że jeśli nie naleje pełnego dzbana whiskey, w gospodzie pojawią się demony. Kobieta od tego czasu zawsze nalewała do pełna. Poza Irlandią, tradycją w Dzień Świętego Patryka jest picie zielonego piwa oraz słuchanie irlandzkiej muzyki.

W wielu krajach coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. Zielone były już: Empire State Building, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Wodospad Niagara. W tym roku na zielono rozświetlił się stadion miejski w Poznaniu (na którym rozegrane zostaną mecze Euro2012), a np. w Waszyngtonie w fontannie, która znajduje się przed Białym Domem, płynęła zielona woda.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Świętego_Patryka