Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Gasherbrum I zdobyty zimą

Data: 2012-03-09, Państwo: Pakistan, Polska

9 marca 2012 ok 8:30 czasu lokalnego Polacy Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Wejście odbyło się drogą klasyczną od strony północno zachodniej, bez użycia aparatury tlenowej. Gratulacje dla wszystkich członków wyprawy, do których oprócz zdobywców należą: Artur Hajzer (kierownik) i Agnieszka Bielecka (kierownik bazy). 

Gasherbrum I jest po K2 drugim co do wysokości szczytem w Karakorum. Jako pierwsi na szczycie góry stanęli w 1958 roku Amerykanie Andrew Kauffman i Pete Schoening. Pierwszego polskiego wejścia na szczyt dokonali w w 1983 roku Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Gasherbrum I był do tej pory jednym z czterech spośród czternastu ośmiotysięczników wciąż nie zdobytych zimą. Pozostałe to: K2, Nanga Parbat i Broad Peak. Tegoroczne wyprawy których celem było zimowe wejście na K2 (narodowa wyprawa rosyjska) i Nanga Parbat (wyprawa Simone Moro i Denisa Urubko) zakończyły się niestety bez osiągnięcia szczytu.

Dla przypomnienia dodamy że dziewięć spośród jedenastu pierwszych wejść na ośmiotysięczniki zimą dokonali Polacy. Wejście na Gasherbrum I jest drugim wejściem zimowym na ośmiotysięcznik w Pakistanie (jako pierwszy ośmiotysięcznik w Pakistanie zdobyty został Gasherbrum II). Zimowe wejścia na ośmiotysięczniki w Pakistanie są szczególnie trudne - średnia temperatura w jest tam o ok. 10 stopni C niższa, a wiatry o ok. 40 km/h silniejsze niż w przypadku pozostały ośmiotysięczników.

Źródło: www.polskihimalaizmzimowy.pl