Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Poznaniak podbija Norwegię śladami Fridtjofa Nansena

Data: 2012-03-06, Państwo: Norwegia, Polska

Tracking Nansen Expedition

Źródło zdjęcia: www.trackingnansen.com

Na początku marca wystartowała wyprawa Tracking Nansen Expedition przez Norwegię śladami norweskiego polarnika i laureata Pokojowej nagrody Nobla – Fridtjofa Nansena.

Poznaniak Łukasz Długowski chce samotnie powtórzyć trawers Norwegii na nartach z Bergen do Oslo, którego dokonał Nansen w 1884 roku. W sumie ok. 500 km przez góry, płaskowyż Hardangervidda (wielkości Szwajcarii) i fiordy. Wszystko w ekstremalnych warunkach: temperaturach spadających do -30 stopni C i wiatrach wiejących z prędkością do 80 km/h.

Łukasz Długowski powiedział o swojej wyprawie: Cel jest zarówno sportowy jak i społeczny - chcę przypomnieć postać Nansena, a warto. To facet, który uratował życie przynajmniej pół miliona osób: po I WŚ doprowadził do wymiany jeńców wojennych między ZSRR a Europą Zachodnią, ratował Ormian przed rzezią w Turcji, podczas epidemii Wielkiego głodu w 1921 roku dostarczał żywność na Ukrainę i Białoruś, pomagał uchodźcom, w tym uciekającym z Polski Ludowej. W 1922 r. dostał Pokojową Nagrodę Nobla. Po zakończeniu wyprawy będę jeździć po szkołach i ośrodkach dla trudnej młodzieży z prelekcjami motywacyjnymi. Wierzę w to, że w "czasach bez  autorytetów", ktoś taki jak Nansen - społecznik z zacięciem do ekstremy może być dla nich wzorem do naśladowania. Chcę ich zainspirować do sięgania po marzenia. Do osiągania tego, co niemożliwe.

Źródło: www.trackingnansen.com