Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Wulkany Islandii budzą się z uśpienia

Data: 2010-04-20, Państwo: Islandia

Wulkan

Od tygodnia z niecierpliwością śledzimy komunikaty informujące o zamknięciu przestrzeni powietrznej bądź o ograniczeniach w żegludze powietrznej nad Polską i innymi krajami Europy. Na wszystkich lotniskach w Polsce obowiązuje zakaz startów i lądowań. Samoloty pasażerskie nie mogą latać poniżej pułapu 6400 metrów. Linie lotnicze ponoszą straty sięgające kilkunastu milionów euro dziennie. Turyści mają problemy z powrotem do domu, a biura podróży przesuwają terminy kolejnych imprez. Przyczyną są pyły wulkaniczne znad Islandii, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zatrzymania pracy silników samolotów.

Po 189 latach uśpienia obudził się jeden z wulkanów na Islandii - Eyjafjoell. Po serii słabych trzęsień ziemi z epicentrum w okolicy wulkanu, w marcu i w kwietniu 2010 roku nastąpiły wybuchy, po których w niebo wzbił się słup pyłu wulkanicznego. Meteorolodzy informują, że w zasadzie nie sposób przewidzieć, jakie będą długoterminowe prognozy dotyczące trwania i intensywności aktywności wulkanu. W ciągu ostatnich 1100 lat erupcje tego wulkanu miały miejsce trzykrotnie, w latach: 920, 1612 oraz od 1821 do 1823. Ostatnia erupcja trwała z przerwami około 2 lata. Zawsze też wkrótce po niej następowała erupcja większego wulkanu Katla, którego wybuchy powodowały duże zniszczenia.

Mimo że dzisiaj część państw europejskich otworzyła już swoją przestrzeń powietrzną, takie dane historyczne mogą niestety oznaczać, że dotychczasowe utrudnienia w ruchu lotniczym w Europie to dopiero początek paraliżu komunikacyjnego.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Wulkany_Islandii