Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Shisha Pangma 2009 - wyprawa zakończona

Data: 2009-10-15, Państwo: Chiny, Polska

Sisha Pangma

Polska himalaistka Kinga Baranowska wzięła udział w wyprawie, której celem było wejście na ośmiotysięcznik Shisha Pangma. Ekspedycja zamierzała zdobyć szczyt ścianą północną (drogą Chińczyków). Niestety ze względu na warunki atmosferyczne, oraz kradzież sprzętu (co niestety zdarza się w najwyższych górach) uczestnicy zdecydowali się zakończyć wyprawę.

Shisha Pangma (chin. Xixabangma) (8013 m n.p.m. lub 8027, 8046 w różnych źródłach) to szczyt położony na terytorium Tybetu (po stronie chińskiej) w Himalajach Wysokich, ok. 120 km na północny zachód od grupy Mount Everestu. Przez wiele lat znana była również pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Tybetańska nazwa Shi-sha-sbang-ma oznacza Grań nad Trawiastą Równiną. Szczyt tworzy potężny masyw, pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami. Mimo że jest to najniższy z ośmiotysięczników, zdobyty został najpóźniej, bo dopiero w 1964 roku. Wśród Polaków na głównym wierzchołku stanęli: Ryszard Warecki, Wanda Rutkiewicz (droga normalna) Artur Hajzer, Jurek Kukuczka (nowa droga zachodnią granią), Piotr Pustelnik (droga słoweńska), Krzysztof Wielicki (nowa droga na południowej ścianie, samotnie), Jacek Berbeka, Piotr Morawski (pierwsze zimowe wejście na szczyt, droga słoweńska).

Kinga Baranowska ma już na koncie 6 szczytów ośmiotysięcznych. W tym roku, jako pierwsza Polka, weszła na Kanczendzongę, o czym pisaliśmy w jednej w poprzednich informacji na łamach naszego portalu.

Źródło: www.kingabaranowska.com, pl.wikipedia.org/wiki/Sziszapangma