Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Wystawa 'Rowerem przez Czarny Ląd' w Poznaniu

Data: 2009-04-14, Państwo: Polska

Kazimierz Nowak

Wystawa "Rowerem przez Czarny Ląd" czynna od 13.02.2009 do 30.08.2009 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, prezentuje kilkadziesiąt fotografii oraz listów Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przebył kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (rowerem, pieszo, konno oraz czółnem). Zgromadzone eksponaty prezentują przyrodę oraz życie tubylczych mieszkańców Afryki lat trzydziestych XX wieku.

Swoją afrykańską podróż, Kazimierz Nowak rozpoczął w Trypolisie 26 listopada 1931 roku, skąd na rowerze wyruszył w drogę przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję docierając w kwietniu 1934 do Przylądka Igielnego. Stąd rozpoczęła się Jego droga powrotna wiodąca przez Afrykę Południowo-Zachodnią, Angolę, Kongo Belgijski, Francuską Afrykę Równikową i Francuską Afrykę Zachodnią. Trasę wyprawy liczącą ponad 40 tysięcy kilometrów, podczas której wykonał ponad 10 tysięcy zdjęć Kazimierz Nowak zakończył w listopadzie 1936 roku w Algierze.

Trwająca ponad pięć lat wyprawa do Afryki, poważnie nadwyrężyła zdrowie podróżnika. 13 października 1937 roku, w niespełna rok po powrocie z Afryki, Kazimierz Nowak umiera w wieku czterdziestu lat.

Źródło: www.mnp.art.pl/2009/nowak