Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Czy warto płacić za naukę windsurfingu.

Data: 2016-08-04, Państwo: Polska

Windsurfing

Windsurfing to sport, którego popularność w Polsce systematycznie rośnie. Od kilku lat coraz więcej osób chce pływać na desce z żaglem i coraz więcej osób staje przed dylematem – uczyć się samemu czy skorzystać z oferty szkoły windsurfingu.

Każdy, kto już miał okazję spróbować tej dyscypliny wie, że próba nauki na własną rękę nie ma sensu. Obozy windsurfingowe nie są co prawda opcją najtańszą, ale jeśli wziąć pod uwagę, że nauka na własną rękę to strata czasu okazuje się, że nauka z instruktorem to jedyne rozsądne rozwiązanie.

Co prawda w sieci jest całe mnóstwo blogów, forów oraz stron poświęconych windsurfingowi. I jak najbardziej warto je przeglądać - wiedza teoretyczna na pewno się przyda. Jednak w taki sposób nie da się zdobyć umiejętności praktycznych – te można szlifować tylko pod okiem profesjonalnego instruktora.

Mało osób wie, że podstawy windsurfingu można zgłębić już podczas 2-4 dni szkolenia. Zainteresowani zdobywaniem umiejętności na wyższym poziomie muszą liczyć się z nieco dłuższym szkoleniem.

Korzystając z oferty szkół windsurfingu płacimy przede wszystkim za bezpieczeństwo i efektywną naukę. Szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który posiada odpowiednie umiejętności gwarantuje, że nabieramy dobrych nawyków i wykonujemy poprawnie wszelkie manewry.

Nauka na własną rękę to duże ryzyko, które na dodatek wcale nie musi wiązać się z oszczędnościami. W takim wypadku trzeba liczyć się z koniecznością zakupu lub wynajęcia sprzętu. Pierwsza opcja – to dość wysoki koszt i raczej nie polecamy jej osobie, która dopiero stawia pierwsze kroki i nie wie czy na pewno poczuje zew do windsurfingu. Druga opcja wychodzi znacznie taniej. Jednak wykupując kurs w szkole koszty sprzętu mamy już wliczone w cenę szkolenia. Ponadto możemy liczyć na fachową pomoc przy doborze sprzętu, co jest niezwykle ważne. W innym przypadku jesteśmy raczej zdani na siebie, trudno bowiem zawsze liczyć na to, że w zatłoczonej w sezonie wypożyczalni ktoś poświęci odpowiednią ilość czasu na to, by dobrać dla nas optymalny sprzęt.

Koszt kursu to zwykle wydatek rzędu od 400 zł do 700 zł wzwyż, w zależności od szkoły i rodzaju kursu. Droższe są kursy indywidualne, gdzie instruktor jest do dyspozycji jednego kursanta. Większości odpowiadają jednak kursy grupowe, gdzie wielkość i poziom grup dobierane są w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze warunki do nauki, a towarzystwo osób w podobnym wieku stanowi dodatkową motywację.

Wiele szkół oferuje różnego rodzaju rabaty i promocje – np. dla większych grup. Warto zebrać paczkę znajomych i wspólnie wybrać się na obóz windsurfingowy, korzystając z atrakcyjniejszej oferty cenowej.

Podsumowując – windsurfing jak najbardziej tak, ale tylko z instruktorem.