Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Rynek Główny w Krakowie i jego skarby

Data: 2016-07-21, Państwo: Polska

Hotele WAM

Rynek Główny w Krakowie jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych w całej Europie. W jego obrębie znajduje się wiele ciekawych miejsc, do których przybywają turyści z całego świata, aby na własne oczy zobaczyć potęgę i dumę Krakowa.

Do najważniejszych zabytków należą Sukiennice, czyli pamiątka po licznych niegdyś straganach kupieckich i jednocześnie jeden z symboli miasta. Znajdujący się w centralnej części placu budynek, to wyjątkowy przykład architektury doby renesansu, powstały już w XIII wieku. Niegdyś w tym miejscu swoje towary wystawiali okoliczni kupcy na pojedynczych straganach. W późniejszym czasie obiekt zyskał zadaszenie i tak funkcjonuje do dziś. Obecnie wewnątrz Sukiennic znajdują się różnorodne stragany, na których można dostać lokalne produkty oraz pamiątki. Na piętrze budynku otwarto oddział Muzeum Narodowego, natomiast równie interesującą propozycją jest odwiedzenie Podziemi Rynku, do których zejść można właśnie z Sukiennic. Przed budynkiem znajduje się fontanna, a wewnątrz niej przeszklona piramida – przez nią widać właśnie fragment podziemnego muzeum. Z uwagi na swój wygląd i położenie, piramida często kojarzona jest z paryskim Luwrem. Co ciekawe w Sukiennicach zachowano do dziś sprawne oświetlenie gazowe.

Dla wielu niekwestionowaną perłą zabytków w krakowskiej koronie jest Kościół Mariacki. Podobnie jak Sukiennice powstał mniej więcej w XIII wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Gotycki kościół stanowi klasę sam w sobie, dodatkowo jego wnętrza kryją kolejne skarby. Przede wszystkim należy zacząć od gotyckiego pentaptyku autorstwa Wita Stwosza. Jest to dzieło sztuki o niezwykłej wartości i doskonale wpisuje się w bogato zdobione wnętrze całego kościoła. Znajdziemy tam polichromie Jana Matejki, witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Kościół z zewnątrz robi piorunujące wrażenie, również za sprawą dwóch strzelistych wież ogromnych wręcz rozmiarów. To z nich punktualnie co godzinę każdego dnia wybrzmiewa znany na cały kraj hejnał mariacki. W ciepłe dni warto wdrapać się na sam szczyt wieży – widoki, jakie stamtąd się roztaczają są niemal bezcenne.

Kraków oprócz wielkich obiektów światowej klasy, posiada również szereg pomniejszych budynków, kompleksów czy zabytkowych uliczek, urzekających swym pięknem. Do jednych z najbardziej popularnych należą ulica Grodzka i Floriańska. Obie prowadzą do wyjątkowych miejsc. W przypadku Grodzkiej, jest to Wawel. Jeśli zaś skierujemy się w przeciwną stronę, dojdziemy w linii prostej do bramy Floriańskiej i towarzyszącym jej murom obronnym. Do dziś są to jedyne fragmenty, które pozostały po dawnych fortyfikacjach.

Wybierając się na zwiedzanie krakowskiego Rynku, warto ulokować się w centrum miasta. Hoteli w Krakowie na pewno nie brakuje, więc w zależności od budżetu, możemy skorzystać z usług skromnych, acz klimatycznych hosteli, luksusowych apartamentów lub popularnych hoteli. Rezerwując Hotel Royal w centrum Krakowa, na pewno żadna atrakcja nam nie umknie i będzie to doskonała baza wypadowa, aby zwiedzać pobliskie atrakcje turystyczne, których w Krakowie nigdy nie brakuje.

Zapoznaj się z ofertą hotelową Hoteli WAM.