Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

3 złote porady dla podróżujących samochodem z dziećmi

Data: 2016-06-16, Państwo: Polska

Wakacje z dziećmi

Jako szczęśliwi rodzice, dziadkowie czy opiekunowie, często planujemy nasze wakacje z dziećmi. Nierzadko nie mamy po prostu nikogo, kto mógłby przejąć nad nimi opiekę na czas urlopu. Zazwyczaj jednak chcemy spędzić wakacje w gronie rodziny i dobrze się z nią bawić.

Jak więc dobrze przygotować się do podróży samochodem z dzieckiem? Czy wystarczy atlas drogowy, prowiant i ulubiony miś? Poniżej znajdziecie kilka porad, które przydadzą się podczas pokonywania długich dystansów na drodze.

Fotelik

Dobry fotelik to absolutna podstawa. Sprawdzone technologie renomowanych marek gwarantują bezpieczeństwo Twojej pociechy, a bezpieczeństwo dziecka to spokojna głowa jego opiekunów. Pamiętajcie, że niemowlęta powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy. Jeśli dziecko jest starsze i nie musi jeździć już w foteliku, zapewnijcie mu podgłówek i koc, by mogło swobodnie usnąć, dając Wam chwilę wytchnienia. Szum silnika i jednostajne kołysanie na dłuższą metę każdego zachęca do snu.

Trasa

Jeśli to jedna z pierwszych podróży, to nie wskakujcie od razu na głęboką wodę, wyjeżdżając za granicę lub na drugi kraniec Polski. Jeśli jednak nie macie wyboru, to rozłóżcie ilość kilometrów do pokonania na raty. Zróbcie sobie jednodniowy postój, który będzie świetną okazją do zwiedzenia lokalnych atrakcji i poznania obcego miasta. Pamiętajcie też, by dobrze zaplanować trasę. Otwórzcie wspólnie atlas drogowy Polski i zobaczcie, które drogi będą dla Was najlepszym, najkorzystniejszym rozwiązaniem. Tym sposobem oszczędzicie nerwów sobie i dzieciom. Pora wyjazdu w trasę również nie powinna być przypadkowa - aby dziecko spokojnie przespało większą jej część, postaw na popołudnie lub wyjazd przed świtem.

Atrakcje

Aby dziecko nie nudziło się i nie marudziło podczas wyjazdu, dobrze jest wcześniej zaplanować zabawy, które pochłoną Wasz czas. Oczywiście możecie spakować ulubione zabawki, tablety czy przenośne konsole do gier, jednak doradzamy kreatywne podejście do tego tematu. Zamiast zajmować dziecko przedmiotami, zajmij je rozmowami, grami, zgadywankami. Możecie wspólnie śpiewać, wymyślać rymowanki, liczyć przydrożne drzewa czy mijające Was czerwone samochody. Możecie także zaopatrzyć się w dodatkową mapę i zaangażować malucha w wyznaczanie trasy, śledzenie jej przebiegu palcem czy zaznaczanie naklejkami przydrożnych miejsc, takich jak kościoły czy inne charakterystyczne budynki. Pomysłów jest na prawdę mnóstwo. Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

"Złotych porad" można by ukuć jeszcze wiele, jednak powyższe trzy to absolutna podstawa dla wszystkich zielonych w temacie podróżowania z dziećmi. Szerokiej drogi!