Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem dla najmłodszych

Data: 2016-06-13, Państwo: Polska

Zwiedzanie Warszawy

Źródło zdjęcia: warszawazwiedzanie.pl

Wycieczka szkolna? Rodzinne zwiedzanie? Dzieciaki to wyjątkowo wymagający turyści. Zwiedzanie z najmłodszymi wymaga stałego pobudzania dziecięcej wyobraźni i entuzjazmu podopiecznych wobec odkrywania świata. Jak pokazać dzieciom Warszawę? Jak wygląda zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w wersji dla najmłodszych? Prezentujemy jedną z propozycji!

Warszawa z baśni

Profesjonalni przewodnicy z portalu Warszawa Zwiedzanie polecają opowiadanie najmłodszym o Warszawie przez pryzmat najpiękniejszych opowieści związanych z różnymi miejscami i obiektami w stolicy. Legend, baśni i anegdot jest w warszawskim folklorze mnóstwo. Choćby spacer po Starówce może się stać dzięki tym niezwykłym historiom wyjątkową przygodą dla maluchów. Pod Kolumną Zygmunta warto dzieciom przypomnieć słynną opowieść o tym, dlaczego szabla króla Zygmunta skierowana jest ostrzem do góry (wiecie kto ocalił niegdyś warszawiaków przed zgubnymi skutkami długotrwałej suszy, godząc ostrzem w chmury?). Legenda o cudownie rosnących włosach Chrystusa z katedralnego krucyfiksu to kolejna propozycja. A co z ulicami Starego Miasta? Przecież wszyscy doskonale wiedzą, gdzie ukrywał się słynny bazyliszek! Nie musimy również Przypominać Państwu opowieści o warszawskiej syrence, ale na pewno warto przypomnieć ją dzieciom. Wychodząc już poza obręb Starówki, warto również wspomnieć o złotej kaczce, która zamieszkiwała podziemia Zamku Ostrogskich.

Pewne jest, że taka forma oprowadzania nie tylko sprawi dzieciom wiele radości, ale również przyczyni się do kształtowania ich wyobraźni literackiej i zapozna je z narracjami, które zajmują ważne miejsce w naszej kulturze.

Nie tylko baśnie...

Warto również podkreślić, że dzieciakom można i trzeba w sposób dostosowany do ich wieku i wrażliwości opowiadać o sprawach ważnych, dlatego przewodnicy chętnie opowiadają m. in. o powstaniu warszawskim pod Pomnikiem Małego Powstańca. Dobry przewodnik będzie również potrafił opowiedzieć dzieciom w ciekawy sposób także o zbiorach sztuki, np. na Zamku Królewskim, rozwijając w ten sposób ich wyobraźnię, tym razem plastyczną. Na dziecięcą wyobraźnię oddziałują także opowieści o zwykłym życiu niezwykłych ludzi (świetnym pomysłem może okazać się np. wyprawa do Żelazowej Woli śladem Chopina czy do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie).

Nie od dziś wiadomo również, że najmłodsi lubią być aktywnymi odkrywcami, a więc wszelkie interaktywne obiekty (np. „ławeczki chopinowskie” na Krakowskim Przedmieściu) lub miejsca, gdzie mogą poeksperymentować, ucząc się przy okazji (Centrum Nauki Kopernik) to znakomity wybór przy okazji zwiedzania z maluchami.

Przewodnicy dla dzieci

Podaliśmy jedynie kilka najbardziej  oczywistych przykładów. W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć na: http://warszawazwiedzanie.pl/wycieczki-szkolne/. Dobry przewodnik (wspomniany portal współpracuje tylko z najlepszymi!) będzie umiał sprawić, że zwiedzanie będzie przypominało iście magiczną podróż! Oczywiście, aby tak się stało, musi mieć ten wyjątkowy dar, jakim jest łatwość wchodzenia w niekiedy bardzo wymagający dialog z młodymi ludźmi poznającymi świat.