Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Pierwszy rejs jachtem - co ze sobą zabrać?

Data: 2016-04-22, Państwo: Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy

Rejs jachtem

Wakacje na jachcie to coś, co wybiera coraz to więcej Polaków. By zażyć prawdziwej wolności, jaką daje jacht sunący po morskich falach jeździmy do Grecji, Chorwacji, Włoch, Turcji i wielu innych krajów. Jeśli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy tego roku wybierają się na pierwszy rejs po morzu, to pewnie zastanawiasz się co zabrać ze sobą. Zebraliśmy dla Was kilka porad dotyczących bagażu.

Zasada pierwsza: spakuj tylko to, co niezbędne

Zdecydowaliście się na czarter jachtów? ZAZDROŚCIMY! Przed przystąpieniem do pakowania pamiętajcie, by to, co chcecie zabrać spakować do miękkiej, możliwie jak najlżejszej torby, a nie do sztywnych walizek. Dlaczego? Jacht ma ograniczoną powierzchnię, dlatego dużo łatwiej będzie schować taką pustą, miękką torbę, niż co chwilę potykać się o nieporęczną walizkę. Poza tym zabierzcie tylko to, co na pewno Wam się przyda. Jeśli planujecie rejs w szczycie sezonu, to nie musicie się martwić o cieplejsze ubrania, które zabierają dużo miejsca. Dobrze przemyślcie wybór ubrań czy kosmetyków - wybierzcie to, z czego faktycznie będziecie korzystać.

Zasada druga: odpowiednie ubrania

Wybór odpowiedniego stroju wcale nie dotyczy jedynie kobiet. Panowie też powinni dobrze zaplanować swój bagaż, by niczego im nie zabrakło. I nie chodzi tu wcale o modny wygląd, ale głównie o bezpieczeństwo i zdrowie. Po pierwsze, pamiętajcie o nakryciu głowy: kapelusz lub czapka z daszkiem mogą być zbawienne podczas upałów, które nie są tak dotkliwie odczuwalne na pełnym morzu, choć mogą być na prawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nakrycie głowy w jasnym kolorze ochroni Cię przed udarem i jego nieprzyjemnymi skutkami. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Po drugie, nie zapomnijcie o odpowiednim obuwiu: wygodne, lekkie buty sportowe z antypoślizgową podeszwą w pewnym stopniu zabezpieczą Was przed niepożądanym wypadnięciem za burtę. Ochronią też Wasze stopy przed uszkodzeniami podczas poruszania się po pokładzie - jacht posiada wiele wystających elementów, które dla nowicjusza mogą stanowić niebezpieczeństwo.

Zasada trzecia: apteczka i kosmetyki

Dobrze wyposażona apteczka może być prawdziwym zbawieniem w chwilach kryzysu. Spakujcie do niej to, co może się przydać: leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwuczuleniowe, przeciwbiegunkowe. Nie zapomnijcie o lekach zapobiegających chorobom lokomocyjnym, jakim bez wątpienia jest choroba morska. W razie urazu z pewnością skorzystacie też z plastrów, bandaży czy gazików. Jeśli chodzi o kosmetyki, to najważniejszym z nich jest krem z filtrem UV. Wybierzcie taki zapewniający wysoką ochronę i wodoodporność, dzięki czemu odpowiednio zabezpieczycie swoją skórę prze poparzeniami słonecznymi.

Zasada czwarta: dokumenty i gadżety

To może wydawać się oczywiste, ale wiele osób niestety o tym zapomina: zabierzcie ze sobą niezbędne dokumenty, takie jak paszport czy dowód osobisty. Jeśli nie potraficie (lub po prostu nie chcecie) żyć bez elektronicznego sprzętu, jakim są smartfony, tablety czy laptopy, to pamiętajcie, że normalne gniazdko działa tylko podczas postoju w porcie, gdy akumulator jachtu podpięty jest do prądu. Jeśli chcecie korzystać ze swoich gadżetów cały czas bez obaw o niski poziom baterii, zabierzcie ze sobą ładowarki samochodowe.

To tyle, jeśli chodzi o podstawowe kwestie warte przypomnienia przed pakowaniem bagażu na rejs. Najważniejsze to pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i... dobrze się bawić! Do zobaczenia na wodzie!