Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Zimowe aktywności

Data: 2016-01-08, Państwo: Polska

Psie zaprzęgi

Źródło zdjęcia: freeimages.com (spela-Andolsek)

Zimowa aura sprzyja zimowym wyjazdom i zimowym aktywnościom. Najczęściej o tej porze roku wybieramy wyjazdy na narty czy na snowboard. W tym przypadku mamy do wyboru naprawdę sporą i ciekawą ofertę zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych ośrodków narciarskich. O tm co wybrać w kraju i za granicą pisaliśmy już niejednoktornie na naszym portalu.

Podczas wyjazdów na narty, często szukamy dodatkowych atrakcji. Mogą to być atrakcje dostępne tylko w danym miejscu, takie jak: muzea, dyskoteki, baseny termalne, lodowiska przeznaczone do jakzy na łyżwach, tory saneczkowe, kuligi, ścianki do wspinaczki lodowej, przejaźdżki na koniach, quadach czy skuterach śnieżnych. Warto się rozejrzeć po okolicy. Przy odrobinie chęci i zaangażowania każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Ciekawą opcją na zimowym wyjeździe są przejażdżki lub wyścigi psich zaprzęgów. W Polsce w kilku ośrodkach narciarskich (np. w Szklarskiej Porębie, ) możemy nie tylko obserowować zmagania profesjonalistów, ale również sami spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Do psich zaprzęgów poza siberian husky, wykorzystuje się najczęściej alaskańskie malamuty, akita oraz husky japońskie. Psy te potrafią rozpędzić zaprzęg do prędkości nawet ponad 30 km na godzinę, co gwarantuje uczestnikom sporą dawkę adrenaliny. Samym psom natomiast bieganie w śniegu na długich trasach i służenie człowiekowi sprawia również wiele frajdy.

Do najbardziej popularnych i lubianych dyscyplin sportów zaprzęgowych zaliczają się:

  • skijoerging – pies lub kilka psów ciągnie narciarza. Jest jeszcze odmiana skijoergingu w której narciarz ciągnięty jest przez motocykl. W Karpaczu rozgrywane są zawody w tej dyscyplinie;
  • pulka – jeden, dwa lub trzy psy ciągną pulkę czyli płaskie saneczki z dwoma dyszlami;
  • bikejorging – jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi liną z amortyzatorem. Jeśli rower zastąpiony zostanie hulajnogą – wówczas dyscyplina taka nazywana jest scooter.