Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

La Tomatina czyli hiszpańska wojna na pomidory

Data: 2015-08-26, Państwo: Hiszpania

Pomidory

Źródło zdjęcia: freeimages.com (pat herman)

La Tomatina to święto obchodzone 26 sierpnia w miejscowości Buñol (okolice Walencji w Hiszpanii). W ostatnią środę sierpnia, zebrani na głównym rynku miasta uczestnicy przez godzinę obrzucają się pomidorami. La Tomatina jest centralnym punktem trwającej tydzień firsty, która przyciąga corocznie około 30 tysięcy turystów z całego świata. W tym roku obchodzona jest 70 rocznica La Tomatiny.

W 1945 roku mieszkańcy Buñol brali udział w tradycyjnej paradzie gigantes y cabezudos - czyli paradzie ogronmych figur przedstawiających postaci związane z mitologią i historią. W trakcie parady doszło do przepychanek. Ponieważ w okolicy znajdował się sklep z warzywami, przed którym wystawione były skrzynki z pomidorami, uczestnicząca w bijatyce młodzież zaczęła obrzucać się pomidorami. Zajście zakończyła dopiero interwencja policji.

W rok po tym wydarzeniu, również 26 sierpnia, ci sami sprawcy powrórzyli bijatykę na pomidory, z tym że tym razem pomidory przynieśli sami. Zajście zostało ponownie przerwane przez siły porządkowe. Bitwa powtarzana była co roku, mimo braku zgody władz miasta. Dopiero w 1957 roku La Tomatina została uznana przez burmistrza Buñol, a w kolejnych latach rozpoczęto jej promocję jako oficjalną część corocznych obchodów w mieście. W 2002 roku Ministerstwo Turystyki Hiszpanii uznało La Tomatinę za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym.

Obecnie przygotowania do pomidorowej bitwy zaczynają się dużo wcześniej przez 26 sierpnia. Sygnałem do rozpoczęcie i zakończenia, trwającej godzinę La Tomatiny, jest wystrzał armatni. W czasie bitwy używana jest specjalna tańsza i mniej smaczna odmiana pomidorów, a w trakcie fiesty fronty domów zabezpieczone są specjalnymi plandekami. Aby uniknąć obrażeń, organizatorzy zalecają zgniecienie pomidora przez rzutem. Zaraz po zakończeniu La Tomatiny zaczynają się porządki - uczestnicy mają do dyspozycji publiczne prysznice, a służby miejskie spłukują pozostałe na ulicach resztki pomidorów.