Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Wakacje nad morzem. Hotel czy pensjonat?

Data: 2015-08-03, Państwo: Polska

Hotel czy pensjonat?

Wakacje w pełni. Jeśli planujecie letni wypoczynek na polskim wybrzeżu, warto zastanowić się, jaki rodzaj noclegów nad morzem wybrać. Na ogół w nadmorskiej bazie noclegowej pojawiają się przede wszystkim hotele i kwatery prywatne. Różnica między nimi wydaje się być oczywista. Jednak czy na pewno? Prześledziwszy szczegółowo różnorodne oferty oraz standardy obowiązujące w poszczególnych obiektach, różnica między hotelem a pensjonatem przestaje być już tak wyrazista. Dlatego też nie warto ulegać stereotypom, lub wybierać najdroższe rozwiązania. Zamiast tego należy zebrać kilka interesujących nas miejsc i wnikliwie prześledzić przygotowane przez nie oferty.

Różnice pomiędzy poszczególnymi obiektami infrastruktury turystycznej

Hotelem, według polskich standardów, nazywamy obiekt, który liczy nie mniej niż 10 osobnych pokoi, głównie jedno- lub dwuosobowych. Hotele na ogół udostępniają szeroką gamę usług związanych z pobytem urlopowiczów. Mogą być wśród nich sprzątanie, serwis pokojowy, posiłki restauracyjne, i inne. Ze względu na standard usług, a także wyposażenie danego obiektu oraz jego lokalizację hotelom przyznawane są gwiazdki, które pomagają określić rodzaj hotelu, jako: turystyczny (ekonomiczny), średniej klasy lub luksusowy.

Pensjonaty to miejsca, w których znajduje się co najmniej 7 pokoi. Bardzo często w pensjonatach oferowana jest usługa całodziennego wyżywienia. Kwatery prywatne, podobnie jak pensjonaty, podlegają ocenie. Najlepsze to te pięciogwiazdkowe, najgorsze posiadają tylko jedną gwiazdkę.

Poza hotelami i pensjonatami w bazie turystycznej znajdują się także:

Motele - położone najczęściej przy drogach, posiadające minimum 10 pokoi.

Hostele - czyli tanie miejsca tymczasowego zakwaterowania, znacznie odbiegające standardem od typowych hoteli.

Domy wycieczkowe - około 30-pokojowe, nieposiadające “obsługi hotelowej”, świadczące niewielką ilość usług związanych z pobytem turystów.

Kempingi - czyli teren strzeżony, na którym możliwe jest rozbicie namiotu lub mieszkalnych przyczep samochodowych. Często zdarza się, że kampingi oferują pobyt w domkach wycieczkowych oraz kilka usług związanych z pobytem gości.

Schroniska - to obiekty zlokalizowane przy szlakach turystycznych, poza obszarami zabudowanymi.

Pola biwakowe - niestrzeżone miejsca, w których można rozbić namiot lub postawić mieszkalną przyczepę samochodową.

Różnice pomiędzy hotelem a pensjonatem

Na potrzeby naszego artykułu, w którym rozpatrujemy najlepsze noclegi nad morzem, ograniczyliśmy się do porównania najczęściej wybieranych przez turystów obiektów noclegowych, jakimi są właśnie hotele i pensjonaty.

Cena

Hotele są zazwyczaj położone bliżej plaży, co jednoznacznie wiąże się z podwyższoną ceną za pobyt. Oczywiście w hotelach ceny poszczególnych pokoi mogą się znacznie różnić, jednak generalnie nocleg w hotelu zawsze będzie droższy niż w kwaterze prywatnej. Ponadto hotele przez cały rok stosują ten sam cennik.

W pensjonatach ceny są bardziej elastyczne niż w hotelach. Cena pobytu w kwaterze prywatnej uzależniona jest od momentu w sezonie oraz od długości pobytu. Przy dłuższym urlopie lub większej grupie osób można śmiało negocjować koszty pobytu. Na ogół ceny za nocleg w pensjonatach są jednak zawsze niższe niż w hotelach, nawet jeśli obiekt znajduje się kilka minut od plaży.

Standard

Hotele oferują wysoki standard warunków pobytu. Dbałość o jakość zaczyna się na poziomie obsługi hotelowej, a kończy na wyglądzie i wyposażeniu pokoi.

Pensjonaty również mogą oferować wysoką jakość usług, jednak w takich kwaterach atmosfera będzie zawsze mniej anonimowa niż w hotelu, a bardziej domowa i rodzinna. Warto także przypomnieć, że zarówno hotele, jak i pensjonaty oceniane są za pomocą gwiazdek. Może się więc zdarzyć, że nie jeden pensjonat będzie przewyższał standardem hotel. Godnym uwagi pensjonatem jest Biały Dworek (http://miedzyzdroje-pensjonat.pl/o-naszym-pensjonacie), który świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Elastyczność

W sezonie wakacyjnym hotele mogą przyjmować gości nawet na jedną dobę. W kwaterach prywatnych na ogół odmawia się przyjmowania takich rezerwacji.

Goście

W hotelach jesteśmy anonimowi i nie mamy wpływu na to, kto przez następne dni będzie mieszkał za ścianą. W przypadku pensjonatów ich właściciele często przyjmują stałych gości, którzy wracają do nich od lat. W przypadku noclegu w kwaterze prywatnej mniej musimy sie martwić o zachowanie odpowiedniego poziomu kultury przez współgości niż w hotelu.

Wyżywienie

W hotelach zazwyczaj znajduje się restauracja, w której można zamówić wyżywienie na cały pobyt. W przypadku pensjonatów sprawa wygląda inaczej. Jedne pensjonaty, podobnie, jak hotele, mogą oferować pełny zakres takich usług, inne mogą informować gości, aby zadbali o wyżywienie we własnym zakresie. Istnieją pensjonaty z restauracjami, ale także takie z kuchniami przeznaczonymi do użytku gości. Tu rozbieżność może być duża.

Atmosfera

Z racji samego charakteru pensjonatu atmosfera w nim panująca jest bardziej domowa i kameralna niż w hotelach. Przy rejestracji poznajemy właściciela kwater prywatnych, możemy z nim porozmawiać i dokładnie ustalić warunki pobytu. W pensjonatach często jest możliwość zorganizowanie różnego typu atrakcji - grilla lub przyjęcia w ogrodzie.

Natomiast hotele kierują się sztywnymi zasadami i nie są w tym zakresie tak elastyczne jak pensjonaty.

Internet

Dostęp do Internetu jest dziś standardem w obu wypadkach.

Więcej informacji na temat pensjonatu Biały Dworek można znaleźć na stronie: http://miedzyzdroje-pensjonat.pl