Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Gonitwy byków w Pampelunie

Data: 2015-07-23, Państwo: Hiszpania

Gonitwa byków, Pampeluna, Hiszpania

Źródło zdjęcia: freeimages.com (toomas järvet)

Pampeluna to miasto w północnej Hiszpanii i stolica prowincji Nawarra. Miasto jest również jednym z najważniejszych punktów dla pielgrzymów na Drodze św. Jakuba, udających się do Santiago de Compostela. Swoją popularność, Pampeluna zawdzięcza jednak sanfermines czyli fiestom ku czci świętego Fermina (patrona miasta), organizowanym w dniach od 6 do 14 lipca. W trakcie tych fiest, odbywają się słynne gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta, tzw. encierros.

Początki święta na cześć świętego Fermina sięgają XIV wieku. W tym czasie święto to stopniowo zatraciło religijny charakter, stając się świecką fiestą, rozpoczynąjącą się obecnie 6 lipca w samo południe, pod ratuszem miejskim. Tego dnia strzelają szampany, które wylewane są na głowy zebranych, z których znaczna część ubrana jest w odświętny strój baskijski: białe spodnie i bluzy, czerwone paski i chusty na szyję. Wszyscy bawią się i tańczą na cześć patrona miasta do białego rana. O godzinie 8 rano każdego kolejnego dnia w trakcie sanfermines, rozpoczyna się gonitwa - encierro. Kilkanaście byków przemierza 825 metrów wąskimi uliczkami misata, kończąc bieg na Plaza de Toros. W gonitwie uczestniczą śmiałkowie, którzy trzymając w dłoni zwinięte gazety, prowadzą stado do celu. Bieg odbywa się po określonych odcinkach ulic, które wcześniej zostały odcięte i odpowiednio zabezpieczone. Wieczorem każdego dnia odbywa się corrida, w której stracone zostają byki z rannej gonitwy.

Praktycznie każdego roku, po gonitwach, do szpitali trafia kilka - kilkanaście osób z obrażeniami po ugodzeniu rogami byka. Były też ofiary śmiertelne. Od roku 1911 (wtedy rozpoczęto prowadzenie statystyk), w biegach z bykami śmierć poniosło 15 osób. Mimo to śmiałków nie brakuje i z roku na rok liczba uczestników gonitw systematycznie rośnie.