Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Sposoby na tanie wakacje - jak zaoszczędzić na podóży za granicę?

Data: 2015-05-26, Państwo: Polska

Planowanie podróży

Źródło zdjęcia: sxc.hu (topfer)

Zagraniczny urlop nie musi wiązać się z koniecznością posiadania dużego budżetu. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie można wyszukać oszczędności przy planowaniu wyjazdu.

Planując wakacje, zaczynamy z reguły od oszacowania kosztów, głównie związanych z przejazdem i zakwaterowaniem. Tak jak w miarę łatwo jest wyszukać tanie bilety lotnicze, promocyjne ceny w hotelach lub innych miejscach noclegowych, tak trudniej już na miejscu trzymać się w ryzach finansowych.

Nie przepłacajmy na wymianie waluty

Podczas zagranicznych podróży możemy korzystać z wymienionej już w Polsce gotówki, ale wówczas musimy liczyć się z niekomfortową sytuacją noszenia przy sobie dużych ilości pieniędzy. Lepiej jest zabrać ze sobą w podróż kartę walutową, za pomocą której będziemy płacić w sklepach czy hotelu albo wyciągać pieniądze z bankomatów. Jeśli chodzi o wymianę waluty, najkorzystniej wypadają internetowe kantory, które pozwalają zaoszczędzić nawet do 6 proc. na transakcjach w porównaniu do tradycyjnych kantorów i banków. – Przykładem jest Internetowykantor.pl, za pośrednictwem którego można wymienić 20 walut. Wymiana następuje za pomocą przelewów bankowych. Użytkownik musi posiadać dwa konta bankowe – w złotówkach oraz w walucie – radzi Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

O tym, że wymiana przez internet jest korzystniejsza od wymiany w banku, można się przekonać, używając kalkulatorów korzyści zamieszczanych na stronach serwisów. Porównują one kurs danej waluty w e-kantorze z kursami w poszczególnych bankach. Kolejną zaletą kantorów internetowych jest bezpieczeństwo. Transakcje zabezpieczone są protokołami SSL, takimi jak w przypadku bankowości elektronicznej. Wybierając e-kantor, warto poszukać wcześniej opinii wystawionych na jego temat przez innych użytkowników oraz skontrolować, z iloma bankami firma ta współpracuje. Świadczy to o wiarygodności takiego serwisu.

Lubimy podróżować

Jak wynika z raportu „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na 2015 rok”, opracowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, lubimy podróżować za granicę, zwłaszcza do krajów należących do strefy euro. Najwięcej osób odwiedza już od kilku lat Niemcy – w 2014 roku 22 proc. ankietowanych było tam w celach turystyczno-wypoczynkowych. Na kolejnej pozycji uplasowała się Chorwacja (14 proc.), za nią Czechy (13 proc.), Hiszpania (9 proc.) oraz Węgry i Włochy (po 8 proc.). Podobne plany wypoczynkowe (kilkudniowy pobyt poza miejscem zamieszkania) na bieżący rok zadeklarowało aż 58 proc. respondentów.

Nie przepłacajmy za nocleg i jedzenie

Możemy – w ramach oszczędności – poszukać zakwaterowania u osób prywatnych, w hostelu, schronisku lub na campingu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że dzielnice bardziej ekskluzywne lub typowo kurortowe zawsze będą droższe.

Trochę pieniędzy zaoszczędzimy też, omijając większe, renomowane restauracje, a zaglądając do niepozornie wyglądających lokali gastronomicznych, w których jedzą miejscowi. Często są one zlokalizowane dalej od centrum miast i niekiedy trzeba poświęcić więcej czasu, aby je znaleźć. Warto wcześniej sprawdzić w internecie lub podpytać o rekomendacje osoby, które już w tych rejonach były. Możemy też gotować sami. Oszczędnością – wbrew pozorom – może okazać się także wykupienie opcji all inclusive. Zamiast jadać na mieście, mamy zapewnione posiłki praktycznie przez całą dobę podczas naszego pobytu w hotelu. Będąc za granicą, nie powinniśmy odmawiać sobie lokalnych atrakcji, poznania miejscowej kultury oraz zabytków. Można spróbować poszukać takich propozycji, które są darmowe (wstęp do niektórych obiektów może być bezpłatny w wybrane dni) lub wykorzystać bilety zniżkowe – np. rodzinne.

Opłacalne jest też wyrobienie sobie karty zniżkowo-ubezpieczeniowej, respektowanej w wielu zagranicznych restauracjach, hostelach, sklepach czy środkach komunikacji.

Przygotowując się do zagranicznej wyprawy, warto też szukać wskazówek u osób, które na bazie własnych doświadczeń dzielą się propozycjami różnych ekonomicznych rozwiązań.