Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

AfryKamera 2015 - 10 Festiwal Filmów Afrykańskich

Data: 2015-04-21, Państwo: Etiopia, Maroko, Nigeria, Tunezja, Polska

Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera

Źródło zdjęcia: www.afrykamera.pl

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii, który organizowany jest raz do roku w Warszawie, przy czym mniejsze odsłony wydarzenia odbywają się w kilku innych miastach w Polsce.

Gdzie i kiedy

Festiwal ten może zainteresować nie tylko miłośników filmów, ale również wszystkich ludzi ciekawych świata. AfryKamera skupia się bowiem na prezentowaniu zjawisk kulturowych i kinematograficznych w Afryce, z punktu widzenia lokalnego. Już sama nazwa wskazuje na klucz Festiwalu: Afrykańska Kamera, czyli Afryka oczami Afrykanów.

Jubileuszowa 10 edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera odbywa się w terminie 21-26 kwietnia w największych miastach Polski: w Warszawie (Kinoteka) oraz w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie oraz Koninie.

Program tegorocznego Festiwalu obejmuje znakomite filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, spotkania z reżyserami, warsztaty kulinarne i ceramiczne, wystawy i slajdowiska. Wszystkie wydarzenia towarzyszące koncentruja się w tym roku na Etiopii - kraju we wschodniej Afryce, uważanym za kolebkę ludzkości oraz cieszącym się największą różnorodnością kulturową na tle innych krajów kontynentu. 

W programie między innymi...

Festiwal otworzy nominowany do OSCARA dokument „VIRUNGA” reż. Orlando van Einsiedel (produkcja Leonardo DiCaprio) opowiadający o parku narodowym będącym ostatnią ostoją goryli górskich, a zarazem świadkiem brutalnej wojny domowej. W sekcji dokumentów na uwagę zasługuje film „FALE” reż. Ahmed Nour, portretujący przemiany spowodowane Arabską Wiosną. Obraz łączy w artystyczny sposób zdjęcia dokumentalne, materiały archiwalne oraz animacje. Reżyser opowiada swoją historię i historię swojego pokolenia, narodzonego w początkach władzy Mubaraka we wczesnych latach osiemdziesiątych XX wieku, oraz historię zapomnianego Suezu, miasta położonego w Kanale Sueskim, w którym wybuchła rewolucja. Na uwagę zasługuje zabawny kenijski dokument „KOZA ZA GŁOS”, którego bohaterami są uczniowie jednej ze szkół, konkurujący ze sobą o pozycje prezydenta szkoły. Pozycja ta dla każdego z kandydujących ma ogromne znaczenie osobiste. Margaret chce zostać pierwszą w historii szkoły kobietą na tym stanowisku i walczy o równe prawa kobiet i mężczyzn. Harry, który pochodzi z biednej rodziny, zwycięstwem chce uwodnić sobie i bliskim, że w przyszłości będzie potrafił o nich zadbać. Główną konkurencją jest Sam, najbardziej popularny chłopak w szkole o naturalnych zdolnościach przywódczych i rozbrajającym uśmiechu.

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć również filmy fabularne, wśród których wymienić można np.: marokańsko-francuski dramat psychologiczny GORĄCZKA” Hicham Ayoucha, HISTORIE NASZEGO ŻYCIA” - debiut reżyserski Kenijczyka Jima Chuchu (film ten został zakazany w Kenii z racji „promocji zachowań homoseksualnych”), czy tunezyjski BASTARDO” reż. Néjib Belkadhi, będący magiczno-realistyczną przypowieścią o władzy w duchu Emira Kusturicy.

W ramach pokazów filmowych planowane są prelekcje wprowadzające, spotkania autorskie z reżyserami i aktorami oraz organizowane równolegle spotkania tematyczne nawiązujące do tematyki prezentowanych filmów.

Imprezy towarzyszące

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę rysunków „Africa 2081 A.D.” przedstawiających największe miasta Afryki w futurystycznej odsłonie. Serię stworzył duet artystyczny: VIGILISM – artysta z Nigerii mieszający na stałe w Brooklynie oraz WALE OYEJIDE - projektant mody, producent i artysta.  

Dodatkowo zaprezentowana zostanie niepowtarzalna kolekcja rysunków dzieci z całej Etiopii, które pokazują ich wizję przyszłości Afryki. Przyszłość kontynentu pokazana zostanie również w literaturze, gdzie w ramach specjalnego spotkania z książką uczestnicy będą mieli okazję poznać perły afrykańskiego sci-fi i fantasy.

Źródło: www.afrykamera.pl