Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Spacer po Berlinie i wizyta w Tropical Islands

Autor: Iksis, Data: 2012-04-03
Państwo: Niemcy

Ocena 0/10 (0 głosów):

Nasz spacer po Berlinie rozpoczęliśmy od Tauentzienstrasse i deptaku Ku'damm, który w okresie zimnej wojny uznawany był za najważniejszą ulicę Berlina Zachodniego. Jeśli jedziecie z Polski pociągiem, łatwo tu trafić z dworca Zoologischer Garden. Na uwagę zasługuje tu dom towarowy KaDeWe. To jeden z największych na świecie marketów, który odwiedza ok 80 tys. klientów dziennie. Uwagę przykłuwają również ruiny Kościała Pamięci Cesarza Wilhelma I. Chociaż budowla ta przeznaczona była do wyburzenia, trwa do dziś, jako pamiętka bezsensowności i zła wojny. Warto na chwilę wejść do środka.

Następnie przenieśliśmy się w okolice Alexanderplatz, zdominowaną przez wieżę telewizyjną - najwyższy budynek Berlina i całych Niemiec. Niestety długość kolejki chętnych na wjazd na wieżę, skutecznie zniechęcił nas do pomysłu podziwiania panoramy Berlina z tej budowli. Wejdziemy tam następnym razem. U podnóża wieży znajduje się Kościół Mariacki, fontanna Neptuna i Czerwony Ratusz. Warto odwiedzić również znajdujące się nieopodal Alexanderplatz oceanarium Sea Life Center z jednym z najdziwniejszych akwariów świata - AquaDom (ma ono kształt cylindra, w środku którego umieszczono windę). W okolicach Alexanderplatz można spróbować smażonej kiełbasy wurst i grzańca, który zimową porą nie tylko dobrze smakuje ale również nieźle grzeje...  

Spacerem przez ulicę Unter Den Linden skierowaliśmy się w kierunku Dzielnicy Rządowej. Reichstag, gramch niemieckiego parlamentu, mogliśmy oglądać tylko z zewnątrz, znowu w uwagi na długą kolejkę oczekujących na wejście. Po prostu na zwiedzenie berlińskich atrakcji potrzeba znacznie więcej czasu niż jeden czy nawet dwa dni. Warto przespacerować się po Placu Republiki przed budynkiem parlamentu oraz po okolicy nad Sprewą.

Duże wrażenie zrobił na nas pomnik ofiar holokaustu, stanowiący gęsty las betonowych bloków, zlokalizowany symbolicznie niedaleko Reichstagu, Bramy Brandenburskiej i dawnej linii muru berlińskiego. Takie sąsiedztwo tego monumentu świadczyć ma o przyznaniu się narodu niemieckiego, że ludobójstwo jest częścią jego historii.

Będąc w Belinie trzeba również zobaczyć Bramę Brandenburską. Podświetlona nocą wygląda ona szczególnie efektownie. Chodząc ulicami Berlina, tu i ówdzie napotykamy na pozostałości muru berlińskiego - pojedyncze segmenty muru przypominające o absurdalnym podziale miasta na dwie części. Docieramy również do Checkpoint Charlie, dawnego posteruneku armii amerykańskiej, który dla mieszkańców zachodniej częsci był furtką wiodącą do Berlina Wschodniego zarządzanego przez Rosjan.

Mając trochę dodatkowego czasu warto zobaczyć rónież pałac Charlottenburg wraz z otaczającymi go ogrodami. Pałac wybudowany w 1699 roku był letnią rezydencją Zofii Karoliny, drugiej żony Fryderyka III. Póździej pałac ten był rozbudowywany, a w czasie II wojny światowej padł ofiarą nalotów brytyjskiego lotnictwa. Po wojnie został on odbudowany (prace trwają tam w zasadzie do dziś).

Warto odwiedzić Berlin w okresie Bożego Narodzenia czy Nowego Roku. Spacerując wieczorem wrażenie robi przystrojenie ulic, jakiego nie zobaczymy niestety w naszych miastach. Aż czyć klimat Świąt.

Z Berlina udaliśmy się do oddalonego o ok 60 km Tropical Islands - największego w Europie aquaparku. Kompleks mieści się w hali przeznaczonej pierwotnie do budowy sterowców, w której na ponad 66 tys. metrów kwadratowych zmieszczono tropikalny las, długą na 200 metrów piaszczystą plaże, strefę saun, wysokie zjeżdzajnie, budowle z krajów podzwrotnikowych i wiele innych atrakcji. My spędziliśmy tu noc w zarezerwowanym wcześniej namiocie (można nocować w hali lub poza nią, wybór jest naprawdę spory). Naprawdę warto odwiedzić to miejsce, szczególnie dzieciom będzie się podobało. Informacje na temmat dojazdu, rezerwacji, cennika dość łatwo jest znaleźć na stronie internetowej aquaparku.

Zdjęcia

Wczytywanie zdjęć...
Ku-damm Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma I Wieża telewizyjna
Alexanderplatz, fontanna Neptuna Alexanderplatz, Czerwony Ratusz Alexanderplatz
Alexanderplatz Alexanderplatz Reichstag
Dzielnica rządowa Pomnik ofiar holokaustu Pomnik ofiar holokaustu
Segment muru berlińskiego Friedrichstrasse na Friedrichstrasse ...
Tu stał mur... Tu stał mur... Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie Brama Brandenburska Unter Der Linden
Pałac Charlottenburg Pałac Charlottenburg Tropical Islands
Tropical Islands Tropical Islands Tropical Islands
Tropical Islands