Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Międzyrzecki Rejon Umocniony, Międzyrzecz, Łagów

Autor: atom, Data: 2012-04-02
Państwo: Polska

Ocena 7/10 (2 głosów):

Będąc w województwie lubuskim warto odwiedzić bunkry MRU w okolicach Pniewa. MRU czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront Oder-Warthe Bogen) został zbudowany przez Niemców w celu obrony wschodniej rubieży III Rzeszy w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Zejście schodami 30 m w dół oraz widok sporych korytarzy robi duże wrażenie. Niestety zdjęcia tego nie oddadzą. Ciekawostką jest fakt, że fortyfikacje MRU, mimo swojej potęgi, zostały zdobyte przez Rosjan na przełomie stycznia i lutego 1945 roku w zaledwie 3 dni. W tym czasie były one obsadzone nieprzeszkoloną i mało liczną załogą. W podziemiach mieści się również największy w Europie rezerwat nietoperzy. Co roku w podziemiach zimuje około 30000 nietoperzy należących do 13 gatunków.

W pobliskim Międzyrzeczu znajdują się ruiny zamku wzniesionego za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Ruiny zamku otacza fosa, wzdłuż której biegnie zachowany wał zewnętrzny dawnego podgrodzia. Warto wybrać się na spacer po parku otaczającym zamek...

Inną atrakcją Ziemi Lubuskiej są jeziora w okolicach Łagowa Lubuskiego: Jezioro Trześniowskie i Jezioro Łagowskie (połączone wąskim kanałem). Jeziora te ze względu na czyste wody są chętnie odwiedzane nie tylko przez miłośników wypoczynku na wodą, ale również przez płetwonurków. Jezioro Trześniowskie jest zresztą pierwszym jeziorem w którym zanurkowałem. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą również wypożyczyć kajak albo rower wodny. W samym Łagowie znajduje się zamek Joannitów z XIV w. Obecnie w zamku znajduje się hotel, ale jest możliwość wejścia na wysoką na 35 metrów wieżę zamkową, z której roztacza się całkiem miły widok na okolicę.

Zdjęcia

Wczytywanie zdjęć...
Panzerwerki w MRU Panzerwerki w MRU Międzyrzecki Rejon Umocniony
W bunkrach MRU W bunkrach MRU Tawariść z pepeszą
Zamek Kazimierza Wielkiego w Międzyrzeczu Zamek w Międzyrzeczu Zamek w Międzyrzeczu
Widok z wieży zamku Joannitów Jezioro Trześniowskie Jezioro Trześniowskie
Nurkowie