Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Długi weekend w Kotlinie Kłodzkiej

Autor: Iksis, Data: 2012-03-30
Państwo: Polska

Ocena 9/10 (1 głosów):

Jeśli nie masz pomysłu na weekendowy wyjazd w Polsce, to myślę że ciekawym kierunkiem jest Kotlina Kłodzka i jej okolice. Miejsce to dostarcza dość sporo atrakcji, również dla dzieci. Jako bazę wypadową wybraliśmy Kudowę Zdrój - bardzo sympatyczne miasteczko, które poza sezonem jest naprawdę ciche i spokojne. Zaraz po przyjeździe odwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, której ściany oraz sklepienie wyłożone są prawdziwymi czaszkami i szczątkami ludzkimi. Warto tam zajść, bo jest to jedyna tego typu świątynia w Polsce, a jedna z trzech w Europie. Z bardziej optymistycznych atrakcji położonych w samej Kudowie wymienić należy Szlak Ginących Zawodów, przybliżający coraz mniej już popularne i uprawiane zawody, takie jak młynarstwo, kowalstwo czy garncarstwo. Dzieci mogą ponadto zobaczyć zbiory maskotek i innych przedmiotów o żabich kształtach w Muzeum Żaby, czy pokaźny zbiór zabawek w Muzeum Zabawek.

Następnego dnia postanowiliśmy wybrać do rezerwatu krajobrazowego Błędne Skały. To "skalne miasto" stanowi labirynt, w którym czasami musieliśmy przeciskać się wąskimi szczelinami, szerokimi w niektórych miejscach na kilka/kilkanaście centymetrów. Niektóre skałki, z uwagi na swoje charakterystyczne kształty zyskały nazwy takie jak: Dwunożny Grzyb, Kurza Stopka, Końska Noga czy Skalne Siodło. Z punktu widokowego w Błędnych Skałach, przy dobrej widoczności widać m.in. Szczeliniec Wielki.

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oddalony ok 8 km od Kudowy (w okolicach Karłowa), to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wiedzie na niego ścieżka zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku z 680 kamiennych schodów. Sam Szczeliniec to oryginalnie ukształtowane skały, z których najbardziej znane są: Wielbłąd, Małpolud, Kaczęta czy Fotel Pradziada oraz szczeliny, np. Diabelska Kuchnia i Piekiełko. Po drodze rozmieszczonych jest kilka punktów widokowych. Schodząc ze Szczelińca, w jednym z gospodarstw zjedliśmy wędzonego pstrąga - pyszności!

Warta odwiedzenia jest również Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy Sztolnię Gertrudy oraz Sztolnię Czarną Górną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Muzeum Minerałów i Mennicy. Planując zwiedzanie kopalni w Złotym Stoku warto wcześniej zasięgnąć informacji o możliwości odbycia podziemnego spływu zalanymi chodnikami Sztolni Gertrudy. Jest to dodatkowa atrakcja nie wchodząca w skład zwiedzania podstawowego. Po zakończeniu zwiedzania czeka nas bardzo fajna przejażdżka na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem (trasa ma ok 300 metrów).

Ze Złotego Stoku udaliśmy się jeszcze do Twierdzy w Srebrnej Górze. Po zebraniu się grupy liczącej ok 10 osób zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika ubranego w napoleoński mundur. Twierdza zbudowana została w latach 1763-1785 i w tamtych czasach należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Cały kompleks posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (tzw. kazamat): magazyny, studnie, zbrojownie, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnia, browar i był obiektem z zasadzie całkowicie samowystarczalnym. Wszystko było otoczone głęboką fosą. Obecnie na murach twierdzy rozmieszczone są punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na góry. W forcie mieści się również wystawa broni ciężkiej z czasów II wojny światowej.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Wodospad Wilczki, drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach. Wodospad położony jest przy drodze do Międzygórza, a obok znajduje się duży parking. Ma on wysokość ok 22 metrów (przed powodzią z 1997 roku, miał 27 metrów ale woda zabrała sztucznie wzniesiony próg). Z zaplanowanych atrakcji, nie udało nam się natomiast zobaczyć Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Ilość chętnych jest na tyle duża, że wejście należy wcześniej zarezerwować. Może innym razem będziemy mieli więcej szczęścia...

Będąc w Ziemii Kłodzkiej i dysponując dodatkowym dniem, warto udać się również do czeskich skalnych miast w Ardspach i w Teplicach.

 

Zobacz również: Skalne miasta w Czechach.

Zdjęcia

Wczytywanie zdjęć...
Kudowa Zdrój Błędne Skały Błędne Skały
Błędne Skały Dwunożny Grzyb Długi Pasaż
Błędne Skały Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki Szczeliniec Wielki Brrrr... ale zimna woda!
Wodospad Wilczki Kopalnia złota w Złotym Stoku Kopalnia złota w Złotym Stoku
Kopalnia złota w Złotym Stoku Kopalnia złota w Złotym Stoku Kopalnia złota w Złotym Stoku
Kopalnia złota w Złotym Stoku Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra Twierdza Srebrna Góra