Autor: Iksis, Data: 2012-03-30
Państwo: Polska
Jeśli nie masz pomysłu na weekendowy wyjazd w Polsce, to myślę że ciekawym kierunkiem jest Kotlina Kłodzka i jej okolice. Miejsce to dostarcza dość sporo atrakcji, również dla dzieci. Jako bazę wypadową wybraliśmy Kudowę Zdrój - bardzo sympatyczne miasteczko, które poza sezonem jest naprawdę ciche i spokojne. Zaraz po przyjeździe odwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, której ściany oraz sklepienie wyłożone są prawdziwymi czaszkami i szczątkami ludzkimi. Warto tam zajść, bo jest to jedyna tego typu świątynia w Polsce, a jedna z trzech w Europie. Z bardziej optymistycznych atrakcji położonych w samej Kudowie wymienić należy Szlak Ginących Zawodów, przybliżający coraz mniej już popularne i uprawiane zawody, takie jak młynarstwo, kowalstwo czy garncarstwo. Dzieci mogą ponadto zobaczyć zbiory maskotek i innych przedmiotów o żabich kształtach w Muzeum Żaby, czy pokaźny zbiór zabawek w Muzeum Zabawek.
Następnego dnia postanowiliśmy wybrać do rezerwatu krajobrazowego Błędne Skały. To "skalne miasto" stanowi labirynt, w którym czasami musieliśmy przeciskać się wąskimi szczelinami, szerokimi w niektórych miejscach na kilka/kilkanaście centymetrów. Niektóre skałki, z uwagi na swoje charakterystyczne kształty zyskały nazwy takie jak: Dwunożny Grzyb, Kurza Stopka, Końska Noga czy Skalne Siodło. Z punktu widokowego w Błędnych Skałach, przy dobrej widoczności widać m.in. Szczeliniec Wielki.
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) oddalony ok 8 km od Kudowy (w okolicach Karłowa), to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wiedzie na niego ścieżka zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku z 680 kamiennych schodów. Sam Szczeliniec to oryginalnie ukształtowane skały, z których najbardziej znane są: Wielbłąd, Małpolud, Kaczęta czy Fotel Pradziada oraz szczeliny, np. Diabelska Kuchnia i Piekiełko. Po drodze rozmieszczonych jest kilka punktów widokowych. Schodząc ze Szczelińca, w jednym z gospodarstw zjedliśmy wędzonego pstrąga - pyszności!
Warta odwiedzenia jest również Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Pod opieką przewodnika zwiedzaliśmy Sztolnię Gertrudy oraz Sztolnię Czarną Górną z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem oraz Muzeum Minerałów i Mennicy. Planując zwiedzanie kopalni w Złotym Stoku warto wcześniej zasięgnąć informacji o możliwości odbycia podziemnego spływu zalanymi chodnikami Sztolni Gertrudy. Jest to dodatkowa atrakcja nie wchodząca w skład zwiedzania podstawowego. Po zakończeniu zwiedzania czeka nas bardzo fajna przejażdżka na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem (trasa ma ok 300 metrów).
Ze Złotego Stoku udaliśmy się jeszcze do Twierdzy w Srebrnej Górze. Po zebraniu się grupy liczącej ok 10 osób zostaliśmy oprowadzeni przez przewodnika ubranego w napoleoński mundur. Twierdza zbudowana została w latach 1763-1785 i w tamtych czasach należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Cały kompleks posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (tzw. kazamat): magazyny, studnie, zbrojownie, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnia, browar i był obiektem z zasadzie całkowicie samowystarczalnym. Wszystko było otoczone głęboką fosą. Obecnie na murach twierdzy rozmieszczone są punkty widokowe, z których roztaczają się wspaniałe widoki na góry. W forcie mieści się również wystawa broni ciężkiej z czasów II wojny światowej.
Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Wodospad Wilczki, drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach. Wodospad położony jest przy drodze do Międzygórza, a obok znajduje się duży parking. Ma on wysokość ok 22 metrów (przed powodzią z 1997 roku, miał 27 metrów ale woda zabrała sztucznie wzniesiony próg). Z zaplanowanych atrakcji, nie udało nam się natomiast zobaczyć Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Ilość chętnych jest na tyle duża, że wejście należy wcześniej zarezerwować. Może innym razem będziemy mieli więcej szczęścia...
Będąc w Ziemii Kłodzkiej i dysponując dodatkowym dniem, warto udać się również do czeskich skalnych miast w Ardspach i w Teplicach.
Zobacz również: Skalne miasta w Czechach.