Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Atrakcje Poznania i okolic

Autor: Slawek, Data: 2014-06-05
Państwo: Polska

Ocena 9.5/10 (2 głosów):

Jeśli zastanawiasz się gdzie spędzić kilka wolnych dni, a nie byłeś(aś) jeszcze w Poznaniu, myślę że warto udać się do stolicy Wielkopolski. W Poznaniu oraz jego okolicach jest kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Stary Rynek

W samym mieście, z pewnością w pierwszej kolejności należy wybrać się na Stary Rynek w okolicach godziny 12:00, aby zobaczyć słynne koziołki na wieży Ratusza. To atrakcja która spodoba się dzieciom. Poznański Stary Rynek to trzeci co do wielkości rynek w Polsce i również jeden z największych w Europie. Warto przespacerować się wąskimi uliczkami odchodzącymi od Starego Rynku, przejść w okolice Placu Wolności i dalej w kierunku gmachu Poznańskiej Opery. Po chwili odpoczynku przy fontannie w pobliskim parku przejść można w kierunku Zamku Cesarskiego. Ciekawostką jest to, że w czasie II wojny światowej, gmach ten miał być siedzibą Adolfa Hitlera, w związku z czym wszystkie jego najważniejsze pomieszczenia urządzono stylu architektury III Rzeszy. Obecnie mieszczą się tu sale wystawowe i koncertowe, Zamek jest też siedzibą Teatru Animacji, a na jego dziedzińcu w okresie letnim często odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Warto przespacerować się również ulicą Święty Marcin, na której w dniu imienin Marcina odbywa się festyn "Imieniny ulicy", nawiązujący swą formą do średniowiecznych obchodów tego święta. Obowiązkowo w tym dniu spróbować należy rogala świętomarcińkiego, którego kupić można praktycznie w każdej cukierni w mieście. Z tej najbardziej znanej poznańskiej ulicy można skierować się w kierunku ulicy Półwiejskiej i zajrzeć do Starego Browaru, centrum handlowego uznanego niegdyś jako najlepsze centrum handlowe na świecie. Coś w tym jest. Budynek centrum powstał na terenie dawnego browaru i architektonicznie nawiązuje do jego stylu. Osoby lubiące nocne życie mogą udać się w okolice Starego Rynku w godzinach wieczornych. Z pewnością któraś z licznych knajp, klubów czy pubów przypadnie im do gustu.

Muzea

Odwiedzający Poznań, mają też możliwość zwiedzenia licznych muzeów, takich jak: Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne (tu zobaczyć możne m.in. zabytki starożytnego Egiptu), Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Motoryzacji. Chcąc ograniczyć koszty, można wybrać się do nich w czasie tzw. "nocy muzeów" (choć wówczas narażeni będziemy na większy tłok).

Malta i Nowe Zoo

Osoby lubiące spacery, w obrębie Poznania mają kilka ciekawych możliwości. Jednym z nich jest Malta, czyli sztuczne jezioro na którym odbywają się zawody kajakowe. Można tu spotkać licznych rowerzystów, rolkarzy, biegaczy oraz pieszych spacerujących wokół jeziora. Dzieci mogą skorzystać z kilku placów zabaw, letniego toru saneczkowego, a zimą można udać się na sztuczny stok narciarski, lodowisko albo skorzystać z atrakcji parku wodnego Termy Maltańskie. Wybudowana niedawno kładka poprowadzi do Centrum Malta - jednego z większych w mieście centrów handlowych. Przy jeziorze maltańskim swoją stację ma kolejka wąskotorowa Maltanka, którą dojechać można do Nowego Zoo. Ten Ogród Zoologiczny ma powierzchnię 117 hektarów i dzięki swojemu położeniu na terenie lasu, pozwala stworzyć mieszkającym tu zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Do największych atrakcji poznańskiego Nowego Zoo należy Słoniarnia, wybiegi dla tygrysów, nosorożców zebr, żyraf, małp czy lemurów z Madagaskaru. Uzupełnieniem tych atrakcji, głównie dla najmłodszych jest również palmiarnia i ogród botaniczny.

Cytadela

Będąc w Poznaniu, warto wybrać się również na spacer po Cytadeli, zlokalizowanej na północ od centrum miasta (przy dworcu kolejowym Poznań Garbary). Znajdował się tu niegdyś fort Winiary, zniszczony w 1945 roku. Na terenie Cytadeli znajduje się Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia, w którym zobaczyć można pojazdy wojskowe (np. czołgi), kilka samolotów, śmigłowców i dział. Gdy dzieci będą bawić się na placu zabaw, rodzice odpocząć mogą w położonej obok kawiarni. W 2002 roku, z okazji obchodów 750-lecia lokacji miasta Poznania, na terenie Cytadeli stanęła (również warta zobaczenia) instalacja Magdaleny Abakanowicz "Nierozpoznani".

Okolice Poznania

W okolicach Poznania jest również ciekawych kilka atrakcji wartych odwiedzenia. Należą do niech między innymi: pałace w Kurniku i Rogalinie, Rezerwat Meteoryty, Dziewicza Góra, czy rezerwat Śnieżycowy Jar.

Kórnik położony ok 20 kilometrów na południe od Poznania, znany jest przede wszystkim dzięki mieszczącemu się tu zamkowi wraz z przylegającym do niego parkiem (arboretum). Zamek w Kurniku zbudowany był w XV wieku na małej wyspie. Obecnie mieści się tu muzeum w którym obejrzeć można obrazy, rzeźby i meble z różnych epok, kolekcje numizmatyczne oraz militaria. W arboretum (największym i najstarszym w Polsce), na powierzchni ok 40 ha znajdują się kilkusetletnie okazy drzew i krzewów, zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych.

Z Kórnika warto udać się do Rogalina, gdzie mieści się pałac Raczyńskich wraz z parkiem, gdzie w starorzeczu Warty rosną dęby rogalińskie. Najpotężniejsze z nich mają obwód sięgający 9 metrów, a najstarsze liczą sobie ok. 700 lat. To naprawdę przyjemne miejsce na popołudniowy (i nie tylko) spacer :).

W północnej części Poznania, warty odwiedzenia jest Rezerwat Meteoryt na Morasku. To ciekawe miejsce, bo znajdują się tu kratery powstałe w wyniku upadku meteorytu ok. 5 tysięcy lat temu. Stąd pochodzi największy meteoryt znaleziony w Polsce - waży 261 kg. Przez rezerwat prowadzi szlak turystyczny na którym co ciekawsze miejsca opisane są za pomocą tablic informacyjnych. Ciekawostką jest również to, że na terenie rezerwatu znajduje się najwyższe wzniesienie Wielkopolski - Góra Moraska (153,8 m n.p.m) oraz małe jezioro polodowcowe.

Kolejnym interesującym miejscem w okolicach Poznania jest Dziewicza Góra, położona na terenie Puszczy Zielonka w gminie Czerwonak. Po kilku pożarach, które pochłonęły sporą część lasu, na górze wybudowano, wysoką na 40 metrów, wieżę obserwacyjną. Wieża ta, z której roztacza się widok na całą okolicę, udostępniona jest obecnie turystom. Warto również przejść się wytyczoną tu ścieżką dydaktyczną prowadzącą od parkingu do leśniczówki Annowo.

Jeśli będziecie w okolicach Poznania wczesną wiosną (zwykle w okolicach marca), ciekawą atrakcją może być również spacer w Rezerwacie Śnieżycowy Jar (na terenie Leśnictwa Uchorowo, w gminie Murowana Goślina) podczas kwitnienia Śnieżyc. Śnieżyca wiosenna wyglądem przypomina bardziej znane Przebiśniegi, a w czasie masowego kwitnienia spacer po wytyczonej ścieżce turystyczne w rezerwacie naprawdę robi wrażenie. Na stronach nadleśnictwa Łopuchowo publikowane są komunikaty informujące o momencie rozpoczęcia kwitnienia tych rzadkich roślin (warto tam zajrzeć przed planowaną wycieczką do rezerwatu).

Zdjęcia

Wczytywanie zdjęć...
Na Starym Rynku Kamienica na Starym Rynku Poznański Ratusz na Starym Rynku
Koziołki na ratuszowej wieży Ulica Św. Marcin Festyn z okazji urodzin ul. Święty Marcin
Stary Marych (ul. Półwiejska) Fontanna na Placu Wolności Centrum Kultury Zamek
Zamek Cesarski Pomnik Ofiar Czerwca 1956 Poznańskie krzyże
Opera Poznańska palmiarnia W palmiarni...
W palmiarni... Wioślarze na Malcie Niezapomniani - na Cytadeli
Nowe Zoo - okolice Słoniarni Nowe Zoo - w Słoniarni Nowe Zoo
Nowe Zoo Nowe Zoo Lemury w Nowym Zoo
Centrum handlowe Stary Browar W Starym Browarze Festiwal Rzeźby Lodowej w Poznaniu (Stary Rynek)
Pałac w Rogalinie Pałac w Rogalinie Dęby w Rogalinie
Dęby w Rogalinie Rezerwat Meteoryt Morasko Rezerwat Meteoryt Morasko
W rezerwacie meteorytów Wieża obserwacyjna na Dziewiczej Górze Dziewicza Góra - widok z wieży na Poznań
Dziewicza Góra - ścieżka w lesie Tablica informacyjna w Śnieżycowym Jarze Śnieżycowy Jar - oznakowanie szlaku