Autor: atom, Data: 2012-05-27
Państwo: Polska
Udając się nad Bałtyk, do Świnoujścia i Międzyzdrojów postanowiliśmy zatrzymać się również w największym mieście regionu, czyli w Szczecinie. Chyba najbardziej znane są tu Wały Chrobrego (nazywane pierwotnie Tarasami Hakena), czyli taras widokowy wzdłuż Odry o długości ok 500 m. To idealne miejsce by podziwiać największe żaglowce świata, które regularnie goszczą tu z okacji Tall Ships Races. Wały Chrobrego wraz z Zamkiem Księąt Pomorskich i katedrą Świętego Jakuba uznawane są za wizytówkę miasta.
Odbudowany po wojnie Zamek Książąt Pomrskich jest obecnie siedzibą władz administracyjnych i stanowi jednocześnie centrum kulturalne całego województwa zachodniopomorskiego. Pierwotnie zamek był siedzibą rodu Gryfitów, władców księstwa Pomerania. Dzisiaj obwiedzający to miejsce zwiedzić mogą: Wieżę Dzwonów, Muzeum Zamkowe oraz kryptę grobową książąt z dynastii Gryfitów. Z ciekawostek warto zobaczyć wahadło Foucaulta, pozwalające w sposób doświadczalny stwierdzić, że Zimia kręci się wokół własnej osi.
W samym mieście warto przespacerować się również, jak dla mnie najładniejszą ulicą miasta, którą jest Deptak Bogusława. W kolorowych kamienicach usytuowanych jest wiele pubów i restauracji...
Udając się ze Szczecina w kierunku morza, dojeżdżamy do Międzyzdrojów, miejsca chętnie odwiedzanego przez polskich celebrytów. Pomijając gwar samej miejscowości z atrakcjami typu: molo, aleja sław, muzeum figur woskowych czy oceanarium, w rejonie tym warto przejść się szlakami Wolińskiego Parku Narodowego. Symbolem Parku jest Orzeł Bielik. Nie tylko orła, ale również żubry, dziki czy jelenie spotkać można w pokazowej zagrodzie żubrów. Jak dla mnie, jest to miejsce idealne na spacery z dziećmi. Warto udać się też na Wzgórze Gosań (z punktem widokowym) - najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża, oddalone od międzyzdrojów o ok. 4 km. Najładniejsze widoki, moim zdaniem zobaczyć można nad Jeziorem Turkusowym w Wapnicy. Woda w jeziorze to ma ciekawy zielono - niebieski kolor, będący efektem tego iż jezioro powstało w miejscu wydobycia złóż kredy. Ze wzgórza widokowego Zielonka w Lubiniu rozpościera się niesamowity widok na okolicę.
Na trasie Wicko - Zalesie, w samym sąsiedztwie Międzyzdrojów, znajdują się pozostałości wyrzutni pocisków V-3. To coś dla miłośników militariów i wszystkich interesujących się II wojną światową. Pociski V-3 przeznaczone do ostrzału Londynu, miały zmienić losy wojny. Na szczęście tajna i cudowna broń Hitlera w praktyce okazała się mniej skuteczna niż zakładali jej twórcy. W okolicach Zalesia obejrzeć można bunkier gdzie składowano pociski V-3 oraz pozostałości po wyrzutni dla tych pocisków. Obsługa bunkra o samej broni oraz o historii z nią związanej opowiada w sposób naprawdę wciągający. Polecam.
Z Międzyzdrojów udaliśmy się w kierunku Świnoujścia. Podczas przeprawy przez Świnę, czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość. Mieliśmy pecha i czekaliśmy w dość długiej kolejce. Świnoujście, położone jest na 44 wyspach, z których zamieszkane są 3: Wolin, Uznam i Krasibór. Wolin to jednocześnie największa polska wyspa. W samym Świnoujściu na uwagę zasługuje wieża po byłym kościele protestanckim, zniszczonym pod koniec wojny. Można z niej powidziać panoramę miasta. Najczęściej odwiedzanym miejsce Świnoujścia, a zarazem wizytówką miasta jest Świnoujski Wiatrak (tzw. stawa 'Młyny'), który znajduje się na końcu falochronu przy wejściu do portu. Jest to znak nawigacyjny w kształcie wiatraka, zbudowany w 1823 roku.
Ciekawą atrakcję okolicy są forty: Fort Anioła, Fort Zachodni i Fort Gerharda (czyli Fort Wschodni). Fort Anioła na wyspie Uznam, to najstarszy z fortów Świnoujścia, który swoją nazwanę zawdzięcza podobieństwu do rzymskiego mauzoleum cesarza Hadriana. Fort Zachodni, również położony na wyspie Uznam, zbudowany został w celu obrony portu w Świnoujściu przed wrogimi okrętami. Z kolei na wyspie Wolin położony jest Fort Gerharda. Rozpościera się z niego ciekawy widok na Świnoujście i okolicę.
Ze Świnoujścia, przekraczając granicę z Niemcami, można spacerem (lub rowerem) udać się do niemieckiego Ahlbecku. Istnieje też trasa rowerowa Świnoujście - Ahlbeck, licząca ok 22 km.
Nie napisałem oczywiście o podstawowej artakcji okolicy jaką jest Bałtyk, ale o tym raczej pisać nie trzeba. Ci którzy nie lubią wylegiwać się na plaży, znajdą w oklicy tyle atrakcji że na pewno nie będą się nudzić. Mam nadzieję że opis ten choć trochę pomoże w zaplanowaniu wycieczek.