Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Piaski Sahary

Ocena 9/10 (1 głosów):
Wczytywanie zdjęć...
Na granicy, Mauretania Na drogach Mauretanii Porzucone samochody Na stoku... Narty w środku Sahary
Wielbłądy... Team Off-road
Sahara Zwrotnik Raka - Sahara Zachodnia Droga - Sahara Zachodnia
Tam gdzie Sahara styka się z Atlantykiem Wybrzeże Sahary Zachodniej Samochód Ekspedycji IV Kongo Wybrzeże Sahary Zachodniej
Wybrzeże Sahary Zachodniej
Wybrzeże Sahary Zachodniej Samochód Ekspedycji IV Kongo

Informacje o galerii

Autor: ekspedycja, Data: 2013-10-05
Państwo: Mauretania, Sahara Zachodnia

Mauretania i Sahara Zachodnia położone są w północno zachodniej części Afryki. Podczas swojej podróży przez Czarny Kontynent, dotarli tu uczestnicy Ekspedycji IV Kongo.

Sahara Zachodnia często nazywana jest ziemią niczyją. Zajmuje terytorium o powierzchni większej niż Wielka Brytania, ale zamieszkuje tu ok. 260 tysięcy ludzi. Ten jałowy kawałek świata był bardzo przyjazny dla nas – podróżnych. Głównie za sprawą bardzo taniego paliwa oraz olbrzymich obszarów, na których łatwo było znaleźć miejsce na nieplanowany wcześniej biwak. Odległości pomiędzy miastami sięgają tu nawet 500 km, co sprawia, że można naprawdę długo podróżować i nie zobaczyć żadnego zabudowania. Przejazd samochodem tutejszymi drogami wymaga większego skupienia, gdyż zdarzają się odcinki bardzo wąskie, gdzie korozja zniszczyła brzegi asfaltu lub częściowo droga została zasypana piachem nawiewanym przez silny wiatr. Dodatkową atrakcją i jednocześnie niebezpieczeństwem są spacerujące wielbłądy, które ze spokojem patrzą na nadjeżdżający samochód i nie bardzo chcą ustępować nam drogi.

Sahara zaskakiwała nas różnorodnością terenu i temperaturą. Spodziewaliśmy się dużych upałów, jednak zimny prąd kanaryjski sprawia, że temperatury panujące na wybrzeżu nie są męczące (ok 26 stopni C w dzień i 16 - w nocy), a do tego wieje momentami silny wiatr.

Odcinek pomiędzy granicą Sahary i Mauretanii to piach i kamienie. Brak tu asfaltu, za to wszędzie widać mnóstwo porzuconych wraków aut i starych telewizorów. Wcześniej byliśmy ostrzegani, że zarówno Sahara, jak i Mauretania to niebezpieczne miejsca. Nam na szczęscie nie było dane się o tym przekonać. Za to duże miasta Sahary Zachodniej takie jak Laayoune i Dakhla bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Były czyste i zadbane, a wszędzie widać było zieleń i kwiaty.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z przejazdu przez Mauretanię i Saharę Zachodnią.

 

Fakty z Expedycji IV Kongo – do serca Afryki. Opis na podstawie tekstu autorstwa: Iwona Suwara / foto. D. Sikorska, W. Stopka-Brzyskowy/ na podstawie relacji: Dana Sikorska.