Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Kolory Maroka

Ocena 10/10 (1 głosów):
Wczytywanie zdjęć...
Medyna w Marakeszu Marakesz Marakesz Marakesz Kolory Maroko
Marakesz Kolory Maroko Kolory Maroko Kolory Maroko Marakesz
Marakesz Marakesz Marakesz - Pałac Bahia
Meczet Hassana II w Casablance Meczet Hassana II w Casablance
Meczet Hassana II w Casablance Rabat, Mauzoleum Muhammada V Rabat, Cytadela Szella Rabat, Meczet Hasana Rabat
Służby specjalne pomagają nam odnaleźć drogę... Al-Bahatil Medyna w Sefrou Ruiny Volubilis
Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis
Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis
Ruiny Volubilis Ruiny Volubilis W Górach Atlas W Górach Atlas
Przemierzamy Góry Atlas Góry Atlas W Górach Atlas W Górach Atlas Namioty Berberów
Miasto w Górach Atlas W Górach Atlas Górskie widoki Atlasu Górskie widoki Atlasu Okolice Sidi Ifni
Bramy skalne w Sidi Ifni Bramy skalne w Sidi Ifni

Informacje o galerii

Autor: ekspedycja, Data: 2013-10-04
Państwo: Maroko

Pierwszym państwem leżącym na kontynencie afrykańskim, do którego dotarli uczestnicy Ekspedycji IV Kongo, było Maroko. To kraj który od lat przyciągaja turystów z całego świata: swoimi górami, wybrzeżem i niemal baśniowo kolorowymi miastami. W miastach takich jak Marakesz czy Fez, szczególnie urzekające są medyny (targi), które przyciągają przechodniów kolorem, zapachem i niezwykłym klimatem. Odnajdziemy tam stoiska z olejkami, perfumami, lampami, dywanami, nie zabraknie biżuterii, ceramiki, wyrobów ze skóry i wielu innych produktów. Jednak nie dajmy się zwieść uśmiechniętym sprzedawcom, którzy handlowy zmysł i zdolności aktorskie mają we krwi. Niektórzy nawet zachwalają swoje towary w naszym rodzimym języku.

Podróżując przez Maroko, absolutnie nie można ominąć, wpisanego listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, Volubilis (położonego ok. 35 km od miasta Meknes). To największe i najlepiej zachowane w Maroku i całej Północnej Afryce ruiny rzymskiego miasta z przełomu II i III w. Do naszych czasów zachował się rozległy kompleks ruin miasta rzymskiego. Widoczne są pozostałości murów obronnych, forum, kapitolu, publicznej łaźni, łuk triumfalny i domy mieszkalne. W wielu pomieszczeniach widoczne są starożytne rzymskie mozaiki. Odnaleziono tu liczne artefakty, w tym rzeźby z brązu. Zachwyt wzbudzają misterne mozaiki podłogowe. Najbardziej wartościowe zabytki zostały jednak wywiezione do muzeum w Rabacie. Prace archeologiczne trwają tu do dnia dzisiejszego.

Kolejna atrakcja Maroka, to Góry Atlas oraz szczególnie lubiane przez filmowców miasto Warzazat. Nakręcono tu kilka superprodukcji, takich jak „Gladiator”, czy „Królestwo niebieskie”. Doliny Dadis i Dara z zachwycają gajami palmowymi, a mijane po drodze wioski mają kolor brązowo-czerwonej ziemi.

Przejeżdżamy również w okolicach osad Berberów, rdzennej ludności tamtych terenów. Charakteryzuje ich nie tylko wygląd – drobna postawa, lekko skośne oczy i żółtawy kolor skóry. Dzięki długowiecznej tradycji plemiennej, ich stosunek do rodziny, rolnictwa i hodowli przetrwał do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie. Większość społeczności berberskiej wyznaje islam, jednak ich zwyczaje oparte są raczej na tradycji rodzinnej, tak bardzo wyróżniającej się na tle arabskiego świata.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Maroka.

 

Fakty z Expedycji IV Kongo – do serca Afryki. Opis na podstawie tekstu autorstwa: Iwona Suwara / foto. D. Sikorska, W. Stopka-Brzyskowy/ na podstawie relacji: Dana Sikorska.