Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Senegal: Dakar, Wyspa Goree, Rezerwat Bandia

Ocena 10/10 (1 głosów):
Wczytywanie zdjęć...
Wyspa Goree W porcie... Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Zabudowa kolonialna na wyspie Goree
Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Zabudowa kolonialna na wyspie Goree Wyspa Goree
Wyspa Goree Wyspa Goree Wyspa Goree Wyspa Goree Wyspa Goree
Wyspa Goree Wyspa Goree Rezerwat Bandia Małpy
Rezerwat Bandia Strusie Oko w oko z nosorożcem Rezerwat Bandia Rezerwat Bandia
Żyrafa Rezerwat Bandia Rezerwat Bandia Rezerwat Bandia Małpy
Rezerwat Bandia Krokodyle Spotkanie przy drodze Życie codzienne w Senegalu Życie codzienne w Senegalu
Życie codzienne w Senegalu Handel Handel Życie codzienne w Senegalu Życie codzienne w Senegalu
Życie codzienne w Senegalu Handel

Informacje o galerii

Autor: ekspedycja, Data: 2013-10-03
Państwo: Senegal

Jednym z państw do których dotarła Ekspedycja IV Kongo jest Senegal. Będąc w stolicy - Dakarze, warto odwiedzić oddaloną o 3 km od portu, wyspę Goree, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie wyspa jest oazą spokoju, bez dróg i samochodów. Przyglądając się kolorowym budynkom w stylu kolonialnym, dzieciom bawiącym się na plaży i pięknie, kolorowo ubranym mieszkańcom chciałoby się spędzić tutaj wakacje. Jednak historia wyspy skalana jest zbrodnią niewolnictwa. Aż do XIX wieku miejsce to było największym ośrodkiem handlu niewolnikami na wybrzeżu Afryki. To stąd, po wcześniejszej selekcji, niewolnicy byli transportowania statkami przez Atlantyk do Ameryki. Była to "podróż bez powrotu"

Przejeżdżając niespełna 50 km od głośnego i zatłoczonego Dakaru, możemy przenieść się do zupełnie innego świata. To Rezerwat Bandia. Spotkać tu można liczne dzikie zwierzęta, takie jak: nosorożce, zebry, żyrafy, małpy, guźce, antylopy, czy krokodyle. Rezerwat jest dobrze utrzymany, niestety widoczna miejscami siatka stanowiąca ogrodzenie wybija nas z fascynacji obcowania z dziką naturą.

Podróżując po Senegalu, nie można pominąć też jazzowej stolicy Afryki, czyli Saint-Louis. Ta pierwsza francuska osada kolonialna w Afrycepołożona jest na wyspie u ujścia rzeki Senegal. Regularny plan miasta i charakterystyczna kolonialna architektura nadaje miastu niepowtarzalny klimat.
 
Senegal to jednak nie tylko piękne barwy kobiecych strojów. Przemieszczając się między większymi miastami, mijamy niezwykle ubogie senegalskie osady. Po jednej ulewie na wyschniętych polach utworzyły się większe kałuże w których kobiety robiły pranie, myły się i wraz z dziećmi czerpały wodę do plastikowych pojemników. Po prostu proza życia codziennego...

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Senegalu. 

 

Fakty z Expedycji IV Kongo – do serca Afryki. Opis na podstawie tekstu autorstwa: Iwona Suwara / foto. D. Sikorska, W. Stopka-Brzyskowy/ na podstawie relacji: Dana Sikorska.