Strona korzysta z plików cookies, aby lepiej spełniać Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
OK, nie pokazuj więcej
Serwis podróżniczy

Kaodaizm - religia Wietnamu

Ocena 8/10 (2 głosów):
Wczytywanie zdjęć...
Tay Ninh Holy See - świątynia kaodaistyczna
Symbol kaodaizmu - boskie oko wpisane w trójkąt
Kapłani

Informacje o galerii

Autor: atom, Data: 2013-01-19
Państwo: Wietnam

Galeria przedstawia Tay Ninh Holy See - świątynię kaodaistyczną w Wietnamie.

Kaodaizm jest jedną z religii Wietnamu, powstałą stosunkowo niedawno, bo w 1926 roku. Szacuje się że wyznaje ją ok 5,6% społeczeństwa tego kraju. Jest to religia monoteistyczna, która łączy wszystkie religie wschodu i zachodu: buddyzm, chrześcijaństwo, konfucjonizm, filozofie świeckie, a także judaizm i islam. Jej nazwa pochodzi od imienia boga: Cao Dai, a jej symbolem jest boskie oko wpisane w trójkąt. Struktura organizacyjna oraz liturgia wzorowane są na katolicyzmie - na jego czele stoi Papież (obecnie jest wakat na tym stanowisku). Kapłanami są zarówno mężczyźni jak i kobiety, których nie obowiązuje celibat. Istnieje tu również kult świętych, wśród których znaleźć można Jezusa, Buddę, ale również Juliusza Cezara, Victora Hugo czy Chrliego Chaplina. Wiernych obowiązują zasady moralne, takie jak ubóstwo, miłość bliźniego, wegetarianizm i abstynencja od alkoholu.

Świątynie kaodaistyczne są niesamowicie kolorowe (co widać na załączonych zdjęciach) i pewnie z tego powodu są często odwiedzane przez turystów.